hvac

مزایا و معایب استفاده از سیستم گرمایش مرکزی

سیستم های گرمایش مرکزی گرما را در یک خانه یا ساختمان تجاری از یک مکان تا مکان های مختلف فراهم می کنند. آنها اغلب با سایر سیستم های حرارتی برای کنترل بهینه دمای ساختمان ترکیب می شوند و می توانند یک واحد HVAC کارآمد باشند.

این سیستم شامل دیگ حرارت مرکزی، کویل کوره، ترموستات و کویل کندانسور، مبدل حرارتی، تهویه مطبوع و هر کانال مرتبط است. بسیاری از مدل‌های جدیدتر با استفاده از منابع انرژی متعددی که می‌تواند شامل هوای کوره، هوای مرکزی و چرخه چگالش باشد، قادر به تامین گرما در کل ساختمان هستند.

دو نوع کلی سیستم گرمایشی برای املاک وجود دارد. یا برقی یا گازی برای کسانی که خارج از شبکه گاز قرار دارند، رایج ترین منبع انرژی نفت است، به جای گاز طبیعی. هر کدام مزایا و معایبی دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

یکی از دلایل اصلی خرید دیگ حرارت مرکزی، عمر طولانی آن است. هنگامی که به درستی استفاده می شود، در یک خانه یا محل تجاری با عایق کاری خوب، استفاده از آن در مقایسه با سایر سیستم های توزیع شده مقرون به صرفه است. بسیاری از صاحبان خانه، منبع انرژی مرکزی با پمپ های آب گرم مورد استفاده برای گرم کردن رادیاتور یا گرمایش از کف را بهترین راه حل برای صرفه جویی در انرژی و هزینه می دانند. این به دلیل توانایی آن در کاهش قبوض انرژی و در عین حال افزایش سطح راحتی خانه شما است.

مطلب پیشنهادی  انتخاب یک شرکت گرمایش و هوا و چه ویژگی هایی را باید جستجو کرد

یکی از مزایای اصلی گرمایش مرکزی این واقعیت است که می تواند گرما را در تمام قسمت های خانه فراهم کند. از آنجایی که منبع دیگ بخار (کوره) تنها در یک مکان در ساختمان قرار دارد، واحدهای مرکزی می توانند فناوری سرمایه گذاری بالا با راندمان بالا باشند که در مقایسه با بسیاری از سیستم های دیگر در گرم کردن خانه کارآمدتر هستند.

در گذشته تصور می‌شد که گرمایش مرکزی نسبت به منابعی مانند بخاری‌های برقی اتاق، رادیاتورهای سیلندر پروپان یا اجاق‌های نفتی به انرژی بیشتری نیاز دارد. با این حال، امروزه بسیاری از کارشناسان توافق دارند که هزینه های استفاده از حرارت مرکزی در مقایسه با سایر منابع انرژی بسیار کمتر از آن چیزی است که بسیاری از مردم تصور می کنند. امروزه اکثر واحدهای کنترل دمای اتاق مرکزی مدرن الکتریکی یا نوعی منبع انرژی جایگزین هستند و در نتیجه دمای گرم یکسانی را در سراسر خانه به عنوان واحدهای سنتی فراهم می کنند.

یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از واحدهای گرمایش مرکزی این است که اکثر سیستم‌های پیشرفته دارای دو یا چند گزینه خروجی حرارتی از جمله مخازن آب گرم، کوره (همچنین به عنوان دیگ‌های بخار) و تهویه مطبوع هستند. سرمایه گذاری در یک دیگ/کوره پیشرفته مرکزی کارآمد انرژی می تواند گرمایش فضا را موثرتر فراهم کند. وقتی اتاق‌ها دارای کنترل ترموستاتیک جداگانه هستند و همه از یک مکان روشن و خاموش می‌شوند، کنترل بهتر است و مصرف انرژی کاهش می‌یابد. می توان از گاز یا انرژی های تجدید پذیر استفاده کرد. همه این عناصر به کاهش هزینه ها کمک می کنند و همزمان صدا و قبض انرژی را کاهش می دهند. این نوع سیستم برای کسانی که در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنند، انعطاف پذیری بیشتری را در مورد کنترل دما ارائه می دهد.

مطلب پیشنهادی  بخاری های بدون تهویه گازی - مزایا و انواع

سیستم های گرمایش مرکزی نیز مزایای متعددی برای کسب و کارها دارند. آنها علاوه بر کمک به حفظ دمای راحت در دفتر یا خانه، احساس امنیت در برابر خرابی را نیز فراهم می کنند. این به این دلیل است که سیستم ها برای گرم کردن ساختمان به نور مستقیم خورشید (پانل های خورشیدی) متکی نیستند.

یکی دیگر از دلایل خوب برای استفاده از دیگ مرکزی (واحد خروجی حرارتی) این است که آنها با مجموعه ای از وسایل ایمنی داخلی مانند ترموستات، خاموش شدن خودکار، و خاموش کننده دستی اضطراری یا کلید قطع برق اضطراری عرضه می شوند. همه آنها توسط سیستم های کنترلی مبتنی بر رایانه با تایمر اجرا می شوند تا گرما را در زمان مورد نیاز ارائه دهند، نه زمانی که دما از سطح مورد نیاز بالاتر می رود. تقریباً بدون استثنا، آنها همچنین دارای گوشی های کنترل دما از راه دور هستند که به شما امکان می دهد دما را زیر نظر داشته باشید و بدون نیاز به بلند شدن از تخت یا صندلی که روی آن نشسته اید، آن را تنظیم کنید.

معایب سیستم های گرمایش سنتی نیازمندی های تعمیر و نگهداری است که برای راه اندازی این سیستم های پیچیده تر نیاز است. اگر واحد دیگ مرکزی (کوره) “معمولا” یا “پیل سوختی” جدیدتری را انتخاب کنید، از صرفه جویی در هزینه ناشی از راندمان بالاتر استفاده از سوخت سود خواهید برد. همچنین ممکن است با استفاده از منابع انرژی جایگزین برای نیازهای انرژی خود، سیاره را نجات دهید.

مطلب پیشنهادی  پاپ کورن از برول پایین

اگر گاز را به جای برق انتخاب کنید، هر ساله در قبض انرژی خود صرفه جویی خواهید کرد زیرا برای گرم کردن خانه خود نیازی به خرید تجهیزات اضافی مانند دیگ بخار (کوره)، مبدل های حرارتی یا گاز طبیعی ندارید. یک قانون کلی خوب برای رعایت این است که میانگین متراژ خانه از خانه خود را در نظر بگیرید، این عدد را با قیمت واحد انرژی ضربدر فوت مربع کنید. به این ترتیب می توانید تعیین کنید که برای داشتن خانه ای راحت باید هر ماه چقدر برای قبض انرژی خانه خود هزینه کنید.

علاوه بر این، بسیاری از مردم خواهان سیستم گرمایشی هستند که شامل نوعی تهویه مطبوع در خانه هایشان برای هوای گرم باشد. با این حال، سیستم های گرمایش مرکزی ممکن است دارای گزینه تهویه مطبوع نیز باشند. اما، همیشه به یاد داشته باشید که در آب و هوای سرد، مهم‌ترین نکته این است که ابتدا نیازهای گرمایی شما تامین شده است یا خیر. تنها سوال دوم این است که آیا در صورت گرمای طولانی مدت سیستمی می خواهید یا خیر.Source by Steve Last

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *