hvac

محصولات PEX راه حل هایی را برای مشکلات لوله کشی و گرمایش شما ارائه می دهند

زنجیره های مولکولی پلی اتیلن متقاطع (PEX) به لوله های پلاستیکی تبدیل می شوند که می توانند برای حل انواع مشکلات لوله کشی و گرمایش استفاده شوند. از زمان اختراع آن در دهه 1960، PEX به طور گسترده در اروپا مورد استفاده قرار گرفت. در 10 تا 15 سال گذشته، محبوبیت فزاینده ای در ایالات متحده پیدا کرده است. این ماده نسبت به لوله مسی یا CPVC انعطاف‌پذیرتر، ارزان‌تر و بهتر در برابر دمای شدید مقاومت می‌کند. لوله PEX می تواند دماهای بسیار پایین تر از نقطه جوش (200 درجه فارنهایت، 12 درجه کمتر از جوش) و حتی قبل از انجماد را تحمل کند. PEX-a انعطاف‌پذیرترین نوع PEX است و می‌تواند در دمای انجماد منبسط شود و سپس به حالت اولیه برگردد، در حالی که لوله مسی می‌ترکد و مشکلات بزرگی در سیستم شما ایجاد می‌کند.

سه درجه لوله PEX تولید می شود که هر کدام از طریق فرآیند تولید متفاوتی ساخته می شوند. PEX-a ساخته شده با روش انگل به عنوان قوی ترین و انعطاف پذیرترین در بین سه گرید شناخته شده است. PEX-b که با روش سیلان ساخته شده است نیز نسبتا قوی و انعطاف پذیر است. PEX-c که به روش پرتو الکترونیکی ساخته شده است، ماده ای شکننده تر است و کار با آن را دشوارتر می کند. صرف نظر از اینکه چه درجه ای را انتخاب می کنید، محصولات PEX مانند برش لوله و uncoilers PEX وجود دارند که مدیریت مواد را در هنگام نصب آسان تر می کنند.

مطلب پیشنهادی  کابین های سایت می توانند از عملکرد انرژی با رتبه A نیز بهره مند شوند

نکات مهمی که هنگام خرید لوله PEX باید بدانید:

1. آیا از لوله برای لوله کشی یا گرمایش استفاده خواهید کرد؟

2. به چه اندازه لوله نیاز دارید؟ اندازه های موجود معمولاً از 5/16 اینچ تا 4 اینچ متغیر است. برخی از برنامه ها به اندازه های خاصی نیاز دارند. به عنوان مثال، فقط Quik Trak را می توان تنها با لوله های 5/16 اینچی نصب کرد.

3. آیا می خواهید سیستم لوله کشی خود را برای مرجع آسان کد رنگی کنید؟ برای این منظور لوله های قرمز، سفید و آبی موجود است. هیچ تفاوتی در عملکرد وجود ندارد، اما قرمز معمولا برای خطوط گرم و آبی برای سرد استفاده می شود.

4. به چه طول لوله نیاز دارید؟ لوله ها را می توان به طور معمول در کویل های 50-1200 فوتی خریداری کرد. مقدار لوله مورد نیاز به اندازه منطقه ای که نصب می کنید و طول حلقه بستگی دارد.

5. به چه درجه ای از مواد PEX نیاز دارید؟ لوله PEX همانطور که در بالا ذکر شد در سه درجه مواد PEX-a، PEX-b و PEX-c ارائه می شود. اگر در منطقه ای هستید که بسیار سرد می شود، باید از PEX-a استفاده کنید تا در صورت یخ زدن لوله ها از خطر ترکیدن لوله های خود جلوگیری کنید. همچنین در صورت انتخاب سیستم ProPEX Expander، باید از PEX-a استفاده کنید، زیرا فقط PEX-a به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا به شکل خود بازگردد و پس از گسترش، یک اتصال ایمن ایجاد کند.

6. چه نوع لوله ای برای کاربرد خاص شما مورد نیاز است؟ سه نوع لوله عبارتند از: مانع اکسیژن، مانع غیر اکسیژن و PEX آلومینیومی. لوله های مانع اکسیژن معمولاً برای کاربردهای گرمایشی استفاده می شود و به جلوگیری از زنگ زدن اجزای آهنی مانند پمپ های چدن کمک می کند. مزیت اصلی آلومینیوم PEX یا PEX-AL-PEX این است که هنگام خم شدن شکل خود را حفظ می کند. PEX-AL-PEX معمولاً برای کاربردهای با دمای بالا مانند قرنیز استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی  واحدهای انتقال هوا و اجزای مهم آن

هنگام کار بر روی یک پروژه PEX، چه برای سیستم گرمایش یا لوله کشی، علاوه بر لوله PEX به محصولات مختلفی نیاز خواهید داشت. اتصالات PEX (قطعات تخصصی طراحی شده برای اتصال PEX به PEX یا PEX به مس) و ابزار PEX (ابزارهایی که به طور خاص برای کار با محصولات PEX طراحی شده اند) برای موفقیت پروژه گرمایش یا لوله کشی شما بسیار مهم هستند. شما همچنین به یک منیفولد حرارتی تابشی PEX یا منیفولد لوله کشی PEX و همچنین عایق، ترموستات سایر قطعات نصب نیاز دارید. کنترل هایی مانند ترموستات و عایق حرارتی نیز قابل خریداری هستند. گرمای تابشی و بسته‌های راه‌اندازی لوله‌کشی PEX را می‌توانید به صورت آنلاین پیدا کنید تا افراد دست‌ساز به راحتی بتوانند همه چیزهایی را که برای پروژه خود نیاز دارند در یک مکان دریافت کنند.

مطلب پیشنهادی  چگونه از عوارض کولر گازی جلوگیری کنیم؟

چندین دهه است که مشکلات لوله کشی و گرمایش با استفاده از محصولات PEX حل شده است. این محصولات با مواد پلیمری ساخته شده‌اند که انعطاف‌پذیر، ارزان‌تر و بهتر از لوله‌های مسی یا CPVC می‌توانند دماهای شدید را تحمل کنند. انتخاب های زیادی برای برنامه ریزی پروژه وجود دارد و مهم است که قطعاتی را انتخاب کنید که با تمام قسمت های دیگری که انتخاب کرده اید و با سیستم شما سازگار باشد. لوله های PEX و محصولات PEX را برای کار بعدی گرمایش یا لوله کشی خود در نظر بگیرید.Source by Lauren O’Toole

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *