hvac

فن سقفی مزایا و معایب

حدس بزن چی شده؟ عنوان این مقاله کاملاً گمراه کننده است. تنها مشکل واقعی در مورد پنکه سقفی، چیزی است که برای نصب صحیح آن لازم است. نصب پنکه های سقفی برای افرادی که خودتان این کار را انجام می دهند دشوار است. در برخی موارد، باید یک خط برق را به محلی که قرار است پنکه سقفی نصب شود، راه اندازی کنید. مگر اینکه در انجام این نوع کارها مهارت داشته باشید، استخدام یک برقکار دارای مجوز، با صلاحیت و واجد شرایط به احتمال زیاد در درازمدت غم و اندوه شما را از بین می برد.

همچنین یک “ضد” جزئی وجود دارد که شامل موضوع نگهداری دوره ای می شود. اگر به درستی نصب شود، یک پنکه سقفی سال ها خنک کننده دلپذیر و صرفه جویی در هزینه های صورتحساب گرمایش شما را فراهم می کند (با فرض اینکه شما یک فن دارید که به شما امکان می دهد جهت پره را برعکس کنید). درست است، شما باید هر چند وقت یکبار تیغه ها را پاک کنید، اما بعد از آن، همه کارهای نظافت منزل را هر از گاهی انجام می دهند.

گاهی اوقات، پنکه های سقفی از تعادل خارج می شوند و نیاز به تنظیمات جزئی دارند. شایع ترین مقصر پیچ های شلی هستند که تیغه ها را به محفظه موتور متصل می کنند، تیغه هایی که با بقیه تیغه ها زاویه (گام) یکسانی ندارند و تیغه یا تیغه هایی که وزن کمی بیشتر از بقیه دارند.

بدون پرداختن به جزئیات زیاد، مطمئن شوید که همه پیچ ها محکم هستند. در صورت عدم سفت کردن آنهایی که شل شده اند و فن را روشن کنید. اگر لرزش متوقف شد، مشکل شما حل شده است.

اگر نه، از یک معیار یا تکه چوب مستقیم دیگر استفاده کنید و آن را (با فن متوقف شده) به صورت عمودی در لبه بیرونی یکی از تیغه ها قرار دهید. تیغه ها را با دست بچرخانید تا مطمئن شوید که هر تیغه چوب را لمس می کند. اگر یک یا چند نفر این کار را نکردند، به سادگی (و به آرامی) تیغه(های) را خم کنید تا گام آنها با دیگران مطابقت داشته باشد و این روند را تکرار کنید تا زمانی که مطمئن شوید که هر تیغه دارای گام یکسانی است. دوباره فن را روشن کنید و ببینید آیا مشکل را حل کرده اید یا خیر.

مطلب پیشنهادی  بیایید به انواع مختلف بخاری های وان آب گرم نگاه کنیم

اگر نه، مشکل وزن دارید (الزاما منظورم شما نیست). مشکل وزن این است که یک یا چند تیغه کمی بیشتر از بقیه وزن دارند. این گاهی اوقات زمانی اتفاق می افتد که تیغه ها از مواد طبیعی و ارگانیک مانند چوب ساخته شده باشند. سازندگان اغلب مواردی را که “وزن متعادل” نامیده می شود در جعبه با پنکه سقفی قرار می دهند. اینها می توانند برای جبران هر گونه تفاوت وزنی که ممکن است در طول زمان به وجود آمده باشد استفاده شوند. این “وزن های متعادل کننده” یا گیره هایی که گاهی اوقات به آنها گفته می شود، می توانند به بالای تیغه متصل شوند تا عملاً از دید خارج شوند. با یک تیغه شروع کنید و گیره را نزدیک جایی که تیغه به موتور متصل شده است وصل کنید. فن را اجرا کنید. اگر مشکل ادامه داشت، وزنه را به سمت انتهای تیغه خارج کنید. دوباره فن را اجرا کنید. اگر مشکل ادامه داشت، به حرکت وزنه ادامه دهید. اگر به انتهای تیغه نزدیک هستید و همچنان مشکل دارید، به تیغه بعدی بروید. این روند را تا زمانی که مشکل وزن را پیدا کنید، ادامه دهید.

در حالی که این فرآیند تا حدودی وقت گیر است، اما زمانی که همه چیز شکست بخورد، مشکل را حل می کند. به هر حال، اگر سازنده هیچ گیره ای ارائه نکرده است، معمولاً می توانید این گیره ها را در یک مرکز خانگی یا فروشگاه سخت افزار بزرگ خریداری کنید. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید با گذاشتن یک سکه یا وزنه‌های کوچک دیگر در بالای تیغه و محکم کردن آن با یک تکه نوار الکتریکی، بداهه‌سازی کنید.

تقریباً همه تهویه هوا دارند. تهویه مطبوع مرکزی یک هزینه واقعی است، اما در مناطقی که باید در طول ماه های تابستان هوای گرم و بخار را تحمل کنند، تقریباً ضروری است. یک حرکت عاقلانه این است که پنکه سقفی را به عنوان جایگزینی برای تهویه مطبوع در نظر بگیرید، به ویژه در ساعات عصر. با نزدیک شدن به عصر، یا تهویه مطبوع را به طور کامل خاموش کنید یا حداقل ترموستات را چند درجه افزایش دهید. با فرض اینکه خانه شما نسبتاً هوابند است، دما باید حداقل یک ساعت یا بیشتر ثابت بماند. پنکه های سقفی را روشن کنید یا اگر از قبل روشن هستند، سرعت چرخش را افزایش دهید. اثر خنک کننده تولید شده باعث می شود که چندین درجه خنک تر به آن احساس شود و جایگزینی خنک برای هوای مطبوع تا حدودی ساکن ارائه می کند.

مطلب پیشنهادی  بخاری های بدون تهویه گازی - مزایا و انواع

اثر خنک کننده بیش از کاهش تهویه مطبوع را جبران می کند و باید خنک کننده کافی را در طول ساعات عصر حفظ کند. در هنگام صبح، زمانی که احساس می‌کنید درجه حرارت تا حدی ناخوشایند بالا می‌رود، ترموستات را چند درجه پایین بیاورید تا استفاده از واحد تهویه مطبوع را افزایش دهید و در عین حال پنکه‌های سقفی را روشن نگه دارید.

کمی تلاش اضافی برای انجام این تنظیمات در برنامه خنک کننده شما به زودی به یک عادت تبدیل می شود و از نظر صرفه جویی در هزینه های آب و برق نتیجه خواهد داد. تخمین این صرفه جویی ها متفاوت است و به عوامل مختلفی از جمله کارایی (و نگهداری) واحد تهویه مطبوع شما و کیفیت و نگهداری پنکه های سقفی شما بستگی دارد.

خرید پنکه های سقفی باکیفیت به دلیل کارایی و دوام آنها همیشه در درازمدت جواب می دهد. به طور متوسط، با استفاده از یک طرح خوب که شامل استفاده پشت سر هم از تهویه مطبوع، کوره و پنکه های سقفی می شود، می توانید انتظار کاهش حداقل 30 دلار در سال در هزینه های آب و برق خود را داشته باشید.

اگر قبلاً خانه خود را با پنکه های سقفی تجهیز نکرده اید و به این نتیجه رسیده اید که ارزش بررسی آن را دارد، ایده خوبی است که تحقیقات لازم را انجام دهید. برندهای زیادی وجود دارد و انواع، اندازه ها و سبک های زیادی برای هر برند موجود است. چند سال پیش، دولت برنامه‌ای به نام «ستاره انرژی» را تأسیس کرد. این برنامه از حمایت EPA برخوردار است و وسایل روشنایی خاص و پنکه های سقفی را به عنوان “Energy Star” واجد شرایط تعیین می کند. هنگام خرید واحدی که الزامات “Energy Star” را برآورده می کند، می توانید روی دریافت یک واحد کارآمدتر انرژی حساب کنید. متأسفانه، تعداد زیادی از تولید کنندگان تنها چند مدل دارای رتبه «انرژی استار» را ارائه می دهند. خبر خوب این است که این لیست در حال افزایش است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد “Energy Star”، پیشنهاد می کنم از Energystar.gov دیدن کنید

علاوه بر خرید کیفیت، باید اندازه پنکه (معمولاً عرض تیغه نامیده می شود) را در رابطه با اتاقی که قصد دارید پنکه سقفی اضافه کنید نیز در نظر بگیرید. در حال حاضر حداقل هفت عرض پنکه موجود است و نمودارهای اندازه پنکه تا اتاقک به صورت آنلاین در بسیاری از وب سایت ها و همچنین در فروشگاه های آجر و ملات که پنکه های سقفی می فروشند در دسترس است.

مطلب پیشنهادی  مزایا و معایب نصب بخاری پایه پایه

همیشه به دنبال پنکه سقفی برگشت پذیر باشید. تقریبا تمام فن های با کیفیت بالاتر این ویژگی را دارند. پنکه های سقفی با قیمت مقرون به صرفه و با کیفیت پایین ممکن است اینطور نباشد. اگر می خواهید از مزایای فن خود در هر دو ماه تابستان و زمستان لذت ببرید، ویژگی برگشت پذیر بسیار مهم است. در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است. در ماه‌های گرم‌تر می‌خواهید هوای گرم‌تر را به سمت سقف بکشید. اگرچه هوای گرم به طور طبیعی بالا می رود، یک پنکه سقفی که برای چرخش خلاف جهت عقربه های ساعت تنظیم شده است، تقویت بیشتری را ارائه می دهد. همانطور که هوای گرمتر به سمت بالا حرکت می کند، دمای اتاق کاهش می یابد یا با هوای خنک تر جایگزین می شود و ترموستات تغییر را منعکس می کند و فرکانس روشن شدن کولر گازی شما را کاهش می دهد.

وقتی هوا شروع به سرد شدن کرد، پنکه سقفی خود را به گونه‌ای تغییر دهید که در جهت عقربه‌های ساعت بچرخد. این کار هوای گرم را از قسمت سقف به سمت پایین می راند و دمای اتاق را افزایش می دهد. ترموستات افزایش دما را ثبت می کند و در نتیجه کوره شما را کمتر به چرخش در می آورد.

یکی از مزایای اصلی استفاده از پنکه های سقفی نسیمی است که ایجاد می کند. همه عاشق نسیم خنک در یک عصر گرم تابستانی و به همین ترتیب، یک نسیم گرم در یک روز خنک هستند. شما به سادگی از این مزایای تهویه مطبوع یا هوای گرم شده در کوره لذت نمی برید.

در نتیجه، نصب پنکه های سقفی در خانه و تعداد زیادی از مزایای آن، معایب بسیار کمی دارد. اوه – آیا یادم آمد به این واقعیت اشاره کنم که اکثر مشاوران املاک به شما می گویند که پنکه های سقفی ارزش خانه شما را بسیار بیشتر از هزینه نقدی شما برای خرید و نصب آنها افزایش می دهد؟Source by Chuck Lunsford

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *