hvac

اندازه گیری رطوبت در مواد مختلف

آنالایزر رطوبت دستگاهی است که برای اندازه گیری میزان رطوبت استفاده می شود. در کاربردهای مختلفی برای اندازه‌گیری نمونه‌های بسیاری از مواد مختلف استفاده می‌شود. آنالایزرهای رطوبت در طیف گسترده ای از صنایع مختلف مانند فرآوری مواد غذایی، داروسازی، ساخت و ساز و آماده سازی شیمیایی استفاده می شوند.

در برخی موارد، مقابله با کمی رطوبت مشکل بزرگی نیست. با این حال، رطوبت در آزمایشگاه یا سایر محیط های کنترل شده می تواند منبع مشکل جدی باشد. در برخی موارد، رطوبت بیش از حد می تواند یک آزمایش یا فرآیند علمی را کاملاً از بین ببرد.

بسیاری از مواد شیمیایی و مخلوط ها می توانند در اثر قرار گرفتن در معرض رطوبت بیش از حد در معرض خطر قرار گیرند. بسیاری از محصولات، اعم از ارگانیک و مصنوعی، می توانند در صورت وجود رطوبت بیش از حد، استحکام و یکپارچگی را کاهش دهند. یک آنالایزر رطوبت می تواند برای اندازه گیری و نظارت بر میزان رطوبت، نه تنها در آزمایشگاه، بلکه در طیف گسترده ای از کاربردهای دیگر استفاده شود. کاربردهایی که ممکن است مستلزم استفاده از آنالایزرهای رطوبت باشد، از تعیین تازگی قهوه تا تعیین ترکیب رنگ را شامل می شود.

مطلب پیشنهادی  موارد مناسبی که باید در ارائه دهنده خدمات HVAC تجاری خود به آنها توجه کنید

اغلب، این تحلیلگرها ابزارهای کوچکی هستند که برای سهولت استفاده طراحی شده اند. آنها توسط بسیاری از شرکت های مختلف تولید می شوند اما طرح های آنها بسیار شبیه به هم هستند. روشی که در آن تحلیلگرهای رطوبت کار می کنند نیز معمولاً مشابه است.

هنگام استفاده از یک آنالایزر رطوبت، یک نمونه معمولا در یک محفظه کوچک قرار می گیرد. در داخل این محفظه از رایانه برای ثبت وزن نمونه استفاده می شود. سپس نمونه حرارت داده می شود تا رطوبت موجود در نمونه تبخیر شود. در طول فرآیند گرمایش، نمونه به طور دوره ای وزن می شود. هنگامی که اندازه گیری نمونه ثابت شد، به کاربر هشدار داده می شود و تبخیر کامل می شود. سپس آنالایزر میزان رطوبت نمونه را محاسبه می کند.

روش کلاسیک آزمایشگاهی برای تعیین سطح رطوبت در مواد جامد یا نیمه جامد، افت در هنگام خشک کردن (LOD) نامیده می شود. در این روش، نمونه ای از مواد توزین شده، در اجاق حرارت داده می شود، با استفاده از ماده خشک کن در فضای خشک سرد می شود و سپس وزن می شود. با فرض اینکه محتوای فرار ماده جامد در درجه اول آب است، این تکنیک معیار خوبی از میزان رطوبت را ارائه می دهد و می تواند یک نوع آنالیزگر رطوبت موثر در نظر گرفته شود.

مطلب پیشنهادی  مشکلات مختلف گیربکس و علت بروز آنها

از آنجایی که این روش آزمایشگاهی دستی نسبتا کند است، تحلیلگرهای رطوبت خودکار ساخته شده اند که می توانند زمان لازم برای آزمایش را از چند ساعت به چند دقیقه کاهش دهند. این آنالایزرها دارای یک تعادل الکترونیکی با یک سینی نمونه و یک عنصر گرمایش اطراف هستند. با استفاده از کنترل ریزپردازنده، نمونه را می توان به سرعت گرم کرد و نتیجه را قبل از اتمام فرآیند، بر اساس نرخ از دست دادن رطوبت، که به عنوان منحنی خشک کردن شناخته می شود، محاسبه کرد.

یک تحلیلگر رطوبت هالوژن می تواند برای اندازه گیری میزان رطوبت تقریباً هر ماده ای استفاده شود. این ابزار بر اساس اصل ترموگراویمتری کار می کند. یک رادیاتور هالوژن ماده آزمایش را خشک می کند در حالی که تعادل دقیق یکپارچه در دستگاه به طور مداوم وزن نمونه را اندازه گیری می کند. کاهش وزن کل به عنوان محتوای رطوبت تفسیر می شود. مزیت اصلی استفاده از رادیاتور هالوژن شامل زمان اندازه گیری کوتاه تر در مقایسه با روش های خشک کردن سنتی است. شکل حلقه ای رادیاتور هالوژن و موقعیت آن در بالای نمونه، منجر به گرم شدن فوق العاده یکنواخت نمونه و در نتیجه تکرارپذیری برتر نتیجه اندازه گیری می شود.

مطلب پیشنهادی  محافظت از آلت تناسلی در برابر آب و هوای زمستان

مبنای محاسبه میزان رطوبت، کاهش وزن نمونه در پایان خشک شدن است. برخی از دستگاه های آنالیز رطوبت نتایج نهایی، نتایج میانی، رویه ها و همچنین مستندات روش را با استفاده از چاپگر داخلی ارائه می کنند. این گزارش های تجزیه و تحلیل و سوابق کالیبراسیون خواسته های دقیق سیستم های کیفیت استاندارد (GLP، GMP و ISO 9000) را برآورده می کند.Source by Andrew K Long

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *