hashoor

ArchiCAD VS Revit. از کدام نرم افزار BIM استفاده کنیم؟

مدل سازی اطلاعات ساختمان – BIM یکی از موضوعات پرطرفدار در ساخت و ساز است. می‌توانیم آن را فرآیندی تعریف کنیم که به ما در مدیریت پیچیدگی و بهبود عملکرد در پروژه‌های ساختمانی کمک می‌کند. ساده شده، BIM فرآیندی است برای ایجاد و مدیریت تمام اطلاعات هر پروژه – قبل، حین و بعد از ساخت.

Revit توسط Autodesk و ArchiCAD توسط Graphisoft دو بازیگر بزرگ در بازار هستند. این مقایسه بین ArchiCAD و Revit به معماران، مالکان و پیمانکاران کمک می‌کند تا تصمیم کوتاه‌تری بگیرند.

ArchiCAD اولین نرم افزار BIM برای معماران است که در سال 1984 ایجاد شد. این نرم افزار با ارائه مجموعه ای از ابزارها برای طراحی و مهندسی ساختمان، امکان دیدن پروژه را از طریق مهندسی و طراحی بصری نمای داخلی و خارجی ساختمان فراهم می کند. از سوی دیگر، Revit ابزاری با قابلیت BIM 4 بعدی است که به ما کمک می کند تا تمام جنبه های یک پروژه ساختمانی، از طراحی گرفته تا ساخت و ساز و فراتر از آن را برنامه ریزی کنیم. این نرم افزار که در سال 2002 محقق شد، قابل استفاده توسط معماران، سازندگان، مهندسان، مدیران پروژه و غیره می باشد.

رابط کاربری

رابط کاربری ArchiCAD شاید اولین چیزی باشد که کاربران آن را به خاطر آن تحسین می کنند. تمیز و براق است و شاید به همین دلیل است که ArchiCAD منحنی یادگیری آسان تری دارد، به خصوص برای طراحان. در حالی که رابط کاربری را می توان به روش های مختلفی سفارشی کرد، انعطاف پذیری آن کمی کمتر از حریف خود است. Revit دارای یک رابط کاربری است که بسیار قابل تنظیم است و از چندین رویکرد برای استفاده از نرم افزار پشتیبانی می کند. به دلیل منحنی یادگیری متوسط ​​آن، کمی پیچیده است. با این حال، Revit سطح بیشتری از انعطاف پذیری را به طراحان و معماران ارائه می دهد.

مطلب پیشنهادی  افتتاح جدیدترین فروشگاه اپل در ابوظبی

طراحی مفهومی

طراحی مفهومی در ArchiCAD نسبتاً کاربرپسند است که مدل‌سازی فشار/کشش، هندسه فوری و قابل تنظیم و اکسترود چندگانه هوشمند را ممکن می‌سازد. به طور مشابه، Revit دارای یک طراحی مفهومی است که انعطاف پذیری را در مراحل اولیه یک پروژه فراهم می کند. این به شما امکان می دهد هندسه ای ایجاد کنید که بعداً بتواند در پروژه BIM شما ادغام شود.

تجسم

Revit دارای طیف گسترده ای از نماها است که از آن می توان به طراحی خود نزدیک شد، مانند قاب سیمی و سطح شفاف. هر نما را می توان در یک پروژه خاص دستکاری و کنترل کرد و می توان آن را به نمای کلی اختصاص داد یا به یک دسته یا عنصر مشخص کرد. ArchiCAD دارای سبک های بصری مشابه Revit است، اما ظرفیت اعمال نماها به عناصر خاص را ندارد.

مطلب پیشنهادی  مراحل صدور پروانه و جواز ساختمان در تهران

تفسیر

هر دو، ArchiCAD و Revit دارای مجموعه بسیار وسیعی از ابزارها برای رندر هستند. آنها می توانند تصاویر فوتورئالیستی از فضای داخلی و خارجی پروژه شما تولید کنند. Ray Trace یک حالت رندر فوتورئالیستی است که به شما اجازه می دهد تا با مدل Revit خود حرکت کنید و بزرگنمایی کنید. هنگام استفاده از این سبک بصری، رندر با وضوح کمتری شروع می شود اما به سرعت وفاداری آن را افزایش می دهد. بنابراین، می توانید روشنایی، نوردهی عکاسی و پس زمینه را تنظیم کنید. ArchiCAD دارای CineRender است، ابزاری مشابه Ray Trace که به شما امکان می دهد نور، سایه، بافت، روشنایی و موارد دیگر را تغییر دهید.

قابلیت همکاری

Revit و ArchiCAD می توانند فایل های IFC را وارد و صادر کنند. علاوه بر این، آنها قادر به واردات و صادرات انواع فایل های رایج، از جمله مدل های سه بعدی، نقشه های دو بعدی و سایر انواع فایل های CAD هستند.

مطلب پیشنهادی  معبد هندو و ساختار بدن انسان

قیمت گذاری

هزینه Revit 2018 2.200 دلار در سال است. ArchiCAD 21 کمی ارزان تر است. با این حال، به تعدادی افزونه نیاز دارد که باید به صورت دستی اضافه کنید تا عملکردی مشابه Revit داشته باشید.

آنچه همکاران ما گفتند:

بورجانا: “من ArchiCAD را به Revit ترجیح می دهم. به عنوان یک معمار، می توانم ایده های خود را با کار در ArchiCAD بهتر بیان کنم و به راحتی می توانم همه پارامترها را مدیریت کنم. همچنین ابزارهای زیادی را ارائه می دهد که برای ارائه و توسعه طراحی مفید هستند، بنابراین گرافیک ارائه مدل ها، پروژه ها و مستندات در سطح عالی هستند.”

آنا: “Revit یک نرم افزار بسیار ارزشمند است. این نرم افزار برای معماری ساخته شده است، و هر ابزاری را که برای طراحی یک ساختمان خوب نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد. بسیار دقیق است و نقشه های بسیار تمیز و دقیقی ارائه می دهد. اما من به عنوان یک معمار، ترجیح می دهم. ArchiCAD یا 3D AutoCAD زیرا فکر می کنم آزادی بیشتری را برای بیان به عنوان یک طراح ارائه می دهد.”

Source by Maria Williams

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *