hashoor

یونان – معماری سیکلادیک

معماری سیکلادیک به دلیل منحصر به فرد بودن و جذابیت خود مشهور است. در واقع، رشد سریع گردشگری طی سال‌های اخیر، شهرت آن را فراتر از مرزهای یونان گسترش داده است. هنگامی که برای اولین بار از یک شهر یا روستای سیکلادیک بازدید می کنید، ممکن است این احساس را داشته باشید که در یک مجموعه صحنه دلربا هستید.

سازندگان اولیه سیکلادیک به همان سبک ساده و در عین حال جسورانه کار می کردند که هنرمندانی را که حدود 5000 سال پیش بت های سیکلادیک را خلق کرده بودند متمایز می کرد. این صنعتگران با غریزه اصیل و بی آلایش هنرمندان عامیانه، ساختمان هایی ساختند که نه تنها با نیازهای روزمره ساکنان، بلکه با زیبایی و ظرافت چشم انداز سیکلادیک سازگار بود.

در روستاهای سیکلادیک به ندرت به میدان های عمومی برخورد می شود. فضاهای عمومی در شهرک ها معمولاً بسیار کوچک هستند. منطقه مشترک معمولاً خیابان است، با نمای ساختمان های فوق العاده متعادل آن.

این خیابان به طور مشخص با سنگ فرش های چند ضلعی یا مستطیلی با رنگ سفید سنگ فرش شده است. الگوی سنگ‌فرش‌ها معمولاً به گونه‌ای تطبیق داده می‌شود که در امتداد بیرونی ساختمان‌ها قرار گیرد، که دارای دو سبک اصلی هستند: نمای باریک (“stenometopo”) و نمای گسترده (“evrymetopo”). ساختمان هایی که در یک خوشه یا در یک بلوک قرار دارند به احتمال زیاد به یک سبک و با ویژگی های مشابه هستند. بنابراین، یک ردیف از خانه های با نمای باریک، تقریباً دارای ابعاد و طراحی یکسان خواهند بود. خانه ها معمولاً دو طبقه هستند، با یک راه پله بیرونی که امکان دسترسی جداگانه به طبقه بالایی از خیابان را فراهم می کند.

مطلب پیشنهادی  کلمه وزوز جهان Hadoop

راه پله بیرونی وجود دارد صرف نظر از این که آیا خانه به عنوان یک خانه تک خانواده استفاده می شود یا دو خانواده جداگانه به طور جداگانه مالک طبقه همکف و طبقه بالایی هستند.

مالکیت جداگانه طبقات فردی یک سنت رایج در سیکلاد است که قدمت آن به قرن ها قبل می رسد. ظاهراً به دلیل کمبود فضا در داخل شهرک های مستحکم که در اواخر قرن چهاردهم ساخته شده بودند، زمانی که جزایر برای اولین بار به شهرک تبدیل شدند، شروع شد. با این حال، بعداً، مالکیت طبقاتی جداگانه حتی پس از کاهش تهاجمات دزدان دریایی (بیشتر پس از نبرد لپانتو در سال 1571) ادامه یافت، و پس از آن شهرک‌ها توانستند فراتر از دیوارها گسترش یابند. اگرچه دلیل اصلی این امر این است که به نهاد جهیزیه کمک می کند، اما مالکیت طبقات جداگانه نیازهای دیگر را نیز برآورده می کند، برای مثال در میکونوس، دهقانانی که برای فروش اجناس خود به هورا (شهر) می رفتند، می خواستند. فضاهای ذخیره سازی و سرپناه ابتدایی. بنابراین، آنها این طبقات همکف را از مردم محلی خریداری کردند.

مطلب پیشنهادی  سیستم نقطه فروش خود را حفظ کنید

نمای بیرونی ساختمان‌های سیکلادیک ساده و بی‌آرایش، سفیدکاری شده، تنها دارای چند پنجره و نوع خاصی از سقف است که در سه نوع طاقدار، شیبدار یا شیبدار وجود دارد. در بیشتر موارد، خانه های سیکلادیک شبیه به مکعب های سفید روشن است.

این خانه‌های تک یا دو طبقه که در کنار صخره‌ها قرار گرفته‌اند، با صرفه‌جویی در فضایی که با نبوغ بومی تضمین می‌شود، با نمای کلیساها، فواره‌ها، آسیاب‌های بادی (در جایی که وجود دارند) و کبوترخانه‌ها ترکیب می‌شوند تا تصاویری را بسازند که در هیچ کجای دنیا دیده نمی‌شوند.

ساختمان‌هایی که توده‌ای فشرده را تشکیل می‌دهند، خانه‌های نامنظم، استفاده اقتصادی از منحنی‌ها، و دیوارهایی که به‌طور نامحسوس به سمت زمین متمایل شده‌اند تا این تصور را ایجاد کنند که ساختمان در حال رشد از زمین صخره‌ای جزیره است. وزن آنها وقتی درهای رنگ شده (معمولاً آبی کبالتی دریا)، پنجره ها و بالکن ها را که با خانه های سفید کاملاً متضاد تضاد دارند را اضافه کنید، تصویر کاملی از معماری سیکلادیک خواهید داشت.

مطلب پیشنهادی  حوزه های تحصیلی مدرسه طراحی – تمرکز بر طراحی معماری

اما این فقط تصویر کلی است. هر جزیره ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که با توجه به تاریخ و توپوگرافی آن و همچنین نحوه استفاده از مواد محلی تعیین می شود.

فضای داخلی خانه ها نیز مشابه است، با تغییرات جزئی از جزیره ای به جزیره دیگر. فضای داخل توسط نوعی سکو به دو بخش نابرابر به ارتفاع 1-2 متر و عرض تا 3 متر تقسیم می شود که به طول یا عرض خانه امتداد می یابد. این سکو، بسته به محل، متناوب، «کرواتوس» (تخت)، «کراتوس» یا «مبل» (کاناپه) نامیده می شود. اثاثیه که به دلیل زیبایی شناسی و مفید بودنشان چشمگیر هستند، با دکوراسیون و معماری خانه هماهنگی کامل دارند. دکور داخلی شامل کابینت‌های کوچک، پایه «استامنوس» (کوزه آب)، تنه برای نگهداری لباس، کمد لباس، پایه نمادها، صندوق‌های چوبی حکاکی‌شده و همچنین انواع مبلمان تعبیه‌شده در دیوارها است.

این اغلب با حیاط‌های جلویی سنگ‌فرش‌شده (به ویژه در میلوس و پاروس، و همچنین جزایر دیگر) ترکیب می‌شود، که ظرافت خاصی را به ساختارهای بی‌نظیر اما همیشه هماهنگ معماری بومی جزیره اژه می‌افزاید.

Source by Markos Karydis

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *