hashoor

چگونه هنر منعکس کننده فلسفه مصریان باستان است

مصر خود را به عنوان اولین مرکز تمدن در قاره آفریقا از 5000 سال قبل از میلاد می بالد. این کشور در امتداد ساحل رود نیل در شمال شرقی آفریقا واقع شده است. مصر محل یکی از قدرتمندترین و طولانی ترین تمدن های جهان باستان بود. این دولت بزرگ باستانی به شدت از اشکال هنری مختلف برای آشکار کردن فلسفه‌های ریشه‌دار زندگی خود استفاده می‌کرد. این فلسفه ها در باورهای مذهبی سخت و فشرده آنها نهفته بود که در میان آنها، اعتقاد به زندگی پس از مرگ بود. به همین دلیل، مردم آیین مرگ را اجرا می کردند که در آن هنر وسیله اصلی مورد استفاده بود.

هنر مصری عمداً برای خدمت به مردگان ساخته شد. برای مصریان باستان، مرگ یک پایان نبود، بلکه انتقال از سرزمین زندگان (جهان فیزیکی) به سرزمین مردگان (جهان معنوی/متافیزیکی) بود. مصریان معتقد بودند که وقتی بمیرند، روح آنها (کا) در دنیایی دیگر اما در همان بدن ها به زندگی خود ادامه خواهد داد. بنابراین برای اطمینان از سفر موفقیت آمیز به سرزمین مردگان و زندگی پس از مرگ، متوفی باید به طور فیزیکی همراه با دارایی های زمینی و سایر یادآوری های فعالیت های روزانه حفظ می شد.

مطلب پیشنهادی  جزئیات فولاد – آیا شما علاقه مند به راه اندازی کسب و کار خود هستید؟

مصریان باستان برای دستیابی به این فلسفه، اجساد مرده خود را که مومیایی نامیده می‌شدند، به دقت درمان می‌کردند و آنها را مومیایی می‌کردند تا از پوسیدگی محافظت کنند. آثار هنری برای همراهی متوفی تا ابدیت بود. بنابراین، هنر مصری یک هنر ماندگار است، به همین دلیل است که هنر مصری به عنوان هنر برای ابدیت شناخته می شود. نوارهای کتانی ظریفی که بافته می شد در پیچیدن اجساد مردگان استفاده می شد. گاهی اوقات، تشبیه اجساد گمشده را از مواد فاسد ناپذیر یا بادوام مانند گرانیت، طلا و سنگ‌های قیمتی تراشیده می‌شد تا جایگزین آنها شود. پس از پیچیدن بدن متوفی (مومیایی) با مواد کتانی، آن را با رنگ های روشن رنگ آمیزی کردند و در قبرها گذاشتند. این سازه های معماری معروف به اهرام با سنگ های سنگین ساخته شده اند. این به طولانی شدن عمر آنها برای ابدیت کمک کرد. مقبره های مصری برای تضمین زندگی سعادتمندانه پس از مرگ برای متوفی ساخته شده اند و نقاشی ها، مجسمه ها و سایر اشیاء موجود در آنها هدفی ابدی داشتند.

مطلب پیشنهادی  چرا قاب های درهای چوبی بهتر از بقیه هستند؟

فضای داخلی این اهرام با مجموعه ای از نقاشی ها تزئین شده بود که سفر مردگان به دنیای متافیزیک را به تصویر می کشید. تم های دیگر نقاشی شامل شکار مردم و جشن گرفتن بود. متون تشییع جنازه که اعتقاد بر این بود که نام فرد مرده و درخواست های خدایان برای سلامتی او حفظ می شود نیز به خط هیروگلیف نوشته شده است. این هنر گرافیک، اعمال نیک آن مرحوم از جمله عناوین و افتخارات وی را که در زمان حیات وی به دست آورده بود، بازگو می کرد.

بنابراین، ایدئولوژی های مصریان در مورد زندگی پس از مرگ که بخشی از فلسفه آنها است، از طریق خلاقیت های هنری – نقاشی، مجسمه سازی، معماری و منسوجات آشکار شد. این باید دانشمندان امروز را از نقش ضروری هنر در پیشرفت اجتماعی و توسعه پایدار آگاه کند. محققان مدرن نباید هنر را به دلیل ماهیت زیبای خود به عنوان ساکت در فلسفه منصرف کنند. در عوض، آنها باید تلاش کنند تا در مورد چگونگی اجرای خلاقیت های هنری در انتقال فلسفه ها یا افکار عمیق، همانطور که نمونه اصلی مصریان باستان نشان می دهد، تلاش کنند.

مطلب پیشنهادی  معماری در حال ظهور

Source by Dickson Adom

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *