hashoor

وب 2.0 – تغییر در دیدگاه و معماری

طراحان وب، توسعه دهندگان، وبلاگ نویسان و حتی کسب و کارهای رسانه ای بزرگ، اخیراً در میان همهمه “وب 2.0” احاطه شده اند. فلسفه نسل دوم شبکه جهانی وب این است که افرادی که به اینترنت دسترسی دارند و از وب استفاده می کنند نباید به طور منفعلانه چیزهای موجود را جذب کنند – بلکه باید مشارکت کنند، به اشتراک بگذارند، همکاری کنند و فناوری را برای هدف خود یا برای جوامع شخصی سازی کنند. . فن آوری های تحت پوشش وب 2.0 شامل (به هیچ وجه فقط به این موارد محدود نمی شود) وبلاگ ها، برچسب ها، نشانک گذاری اجتماعی و AJAX است.

فلسفه وب 2.0 به شدت با روش قدیمی “Web 1.0” که در آن تعداد کمی از نویسندگان/طراحان صفحات وب را برای تعداد زیادی از خوانندگان ایجاد می کردند، متفاوت است. صفحات وب ثابت بودند و به ندرت به روز می شدند، و فقط افراد با تکنولوژی می توانستند به روز رسانی کنند یا در توسعه وب سهیم باشند. مثلا؛ مردم برای مسائل مربوط به ویندوز از Microsoft.com، برای مسائل طراحی گرافیکی به Adobe.com، برای اخبار و غیره به CNN.com مراجعه می کنند. اما با گذشت زمان، افراد بیشتری به جای خواندن مطالب، شروع به نوشتن محتوا کردند. هر کسی چیزی برای گفتن یا مشارکت داشت که منجر به اضافه بار اطلاعات شد. نیاز زیادی به سازماندهی داده ها/اطلاعات ارائه شده توسط همه وجود داشت زیرا انتشار شخصی به جریان اصلی تبدیل شد. به طور فزاینده ای آشکار شد که پارادایم وب 1.0 باید تغییر کند.

مطلب پیشنهادی  Bossini استراتژی زنجیره تامین خود را با WebMethods ESB پیش می برد

وارد دنیای وب 2.0 شوید، افشاگری از وب که در آن اطلاعات می توانند توسط همه مشارکت داده شود و در ده ها دامنه توزیع شود. شبکه اسناد به شبکه ای از داده ها تبدیل شده است. وب 2.0 اینجا باقی مانده است و ابزارها، رابط های مرتبط با آن به مرز نوآوری در طراحی تبدیل خواهند شد. و شواهد از قبل با پورتال ها، موتورهای جستجو، تجمیع کننده های RSS، سرویس های وب و API ها (واسط های برنامه نویسی کاربردی) در اینجا وجود دارد. با تغییر دیدگاه وب، تغییری در نحوه طراحی وب سایت ها نیز ایجاد شده است.

در زیر موضوعات اصلی طراحی در وب 2.0 آمده است:

1. ارائه “خدمات وب”

سال های اولیه وب شاهد سایت هایی بود که چیزی بیش از مجموعه ای از صفحات وب نبودند. سایت‌ها بیشتر شبیه یک «بروشور» شرکتی بودند که در HTML با محتوای فلش طراحی شده بودند. اما در اواخر دهه 90 (به ویژه در قرن بیست و یکم) با ظهور فناوری های XML و خدمات وب، مفاهیم طراحی وب شروع به تغییر کردند. وب 2.0 همه چیز درباره اشتراک گذاری است و این فناوری ها اشتراک و انتقال محتوا را بین سیستم های مختلف تسهیل می کند. طراحی بصری دیگر رابطی برای محتوا نبود، اما در عوض سرویس های وب به رابط های برنامه ای برای همان محتوا تبدیل شدند.

مطلب پیشنهادی  نقش مدیر پایگاه داده اوراکل (DBA)

2. محتوا “پادشاه” است

محتوا هرگز مهمتر از این نبود. با ظهور مرحله بعدی وب، برنامه های مختلفی مانند RSS، جستجو، ویدیوها و رسانه های اجتماعی (فقط به نام چند مورد) می توانند قفل محتوا را از هر گوشه ای از وب باز کنند. طراحی در عصر “Web 1.0” همه چیز در مورد ایجاد یک وب سایت جذاب و جذاب بصری در وب بود. اما از آنجایی که دیگر نمی‌توان محتوا را در یک مکان محدود کرد (مگر اینکه سعی کنید از شبکه اجتماعی فرار کنید که به من اعتماد دارید بسیار مضر است)، مهم است که روی خود محتوا تمرکز کنید. بنابراین به جای ساختن یک وب سایت، محتوای مفید و آموزنده ایجاد کنید. طراحان وب باید فراتر از سایت ها فکر کنند و در عوض نحوه برندسازی محتوا را بیابند.

3. ظهور ناوبری توزیعی

با ظهور وب اجتماعی، این احتمال وجود دارد که ابتدا محتوا دور از دامنه ای که در اصل به آن تعلق دارد، مواجه شود. بنابراین پیمایش برای دستیابی به یک مورد خاص تنها به پیمایش در سایت محدود نمی شود، بلکه کاربر می تواند در سراسر وب حرکت کند تا به محتوای شما برسد. پیمایش/کاربران می‌توانند به شکل فیدخوان (RSS)، جستجوها، و پیوندها در وبلاگ‌ها و غیره باشند. بازدیدکنندگان/کاربران حتی ممکن است بدون بازدید از دامنه‌ای که از آن آمده است، محتوا را بخوانند. طرح های ناوبری (همانطور که می شناسیم) کمتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. پر استفاده ترین مسیرهای ناوبری صرفاً از رفتار کاربر ظاهر می شود و نه از سایت ها یا ناوبری هایی که مخصوص آن طراحی شده اند.

مطلب پیشنهادی  بارسلون – دیگ ذوب فرهنگ، غذا و معماری

4. اهمیت برنامه نویسی

در دنیای وب 2.0، کلمات و معناشناسی مهمتر از ارائه و چیدمان هستند. محتوایی که بسیار مهم است (همانطور که در بالا ذکر شد) آزادانه در وب حرکت می کند و با ابزارهای برنامه نویسی قابل دسترسی است. طراحان باید با خدمات مختلف وب راحت باشند و فراتر از ارائه فکر کنند. وب 2.0 دنیایی از قسمت های جلویی نازک اما پشتی های قدرتمند است. برندسازی محتوا و همچنین سایت ها برای بقا مهم است. از این رو دانش برنامه نویسی برای طراحی سایت در این مرحله از وب بسیار مهم است.

تأثیرات تغییر به سمت وب 2.0 بسیار گسترده است و طراحان و توسعه دهندگان یکی از گروه های متعددی هستند که تحت تأثیر این موضوع قرار می گیرند. دو نکته ای که در طراحی وب سایت وب 2.0 باید در نظر داشت این است که اولاً کمی دانش فنی ضروری است و ثانیاً محتوا را به عنوان بخشی واحد از طراحی وب سایت در نظر می گیریم.

Source by Adam Ada

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *