hashoor

نرم‌افزار آزاد یا نرم‌افزار منبع باز: بیایید به دنبال آن باشیم

قطعا این فقط نام نیست

نرم‌افزار آزاد و نرم‌افزار منبع باز الزامات مجوز متفاوتی دارند که توسط دو گروه جداگانه ترویج می‌شوند. هر دو بر روی در دسترس بودن کد منبع برای کاربر و همچنین حق کاربر برای مطالعه، تغییر و توزیع آزادانه کد به دیگران تأکید دارند. نکته ای که در مورد مجوز عمومی عمومی نرم افزار آزاد گنو باید به آن توجه کرد این است که توسعه دهنده می تواند در واقع هزینه “نرم افزار رایگان” را از کاربر دریافت کند. این سوال پیش می آید که دقیقا چه چیزی در مورد این نوع نرم افزار رایگان است. آزادی این است که کاربر به کد منبع همراه با حق مطالعه، تغییر، تغییر و توزیع کد به دیگران دسترسی داشته باشد (آزادی بیان، نه آبجو رایگان همانطور که می گویند). یک جایگزین برای مجوز عمومی عمومی، مجوز BSD است که تنها در صورت رعایت چند شرط خاص، امکان توزیع کد منبع را می دهد. ایدئولوژی نرم افزار آزاد توسط بنیاد نرم افزار آزاد ترویج می شود.

نرم افزار منبع باز تحت هیچ یک از این مجوزها که قبلاً توضیح داده شد کنترل نمی شود و توسط ابتکار منبع باز (OPI)، یک سازمان نسبتاً ترویج می شود. در این حالت اغلب نرم افزار آماده اجرا به همراه کد منبع در اختیار کاربر قرار می گیرد. هیچ مجوز خاصی برای چنین نرم افزارهای منبع باز وجود ندارد، از این رو ما دو نوع نرم افزار اضافی مرتبط با منبع باز داریم – نرم افزار رایگان و اشتراک افزار. Shareware قابل پرداخت است اگرچه کاربر یک دوره آزمایشی رایگان دریافت می کند. با این حال، دسترسی به کد منبع به عنوان بخشی از مجوز نرم افزار اشتراکی معمولی ارائه نمی شود. کاربران نرم افزار رایگان برای دانلود و استفاده از نرم افزار آزاد هستند اما دسترسی به کد منبع فراهم نیست. با این حال، اکثر توسعه دهندگان برنامه منبع باز آبی واقعی دسترسی کامل به کد منبع خود را فراهم می کنند و به کاربران اجازه می دهند تا فعالانه در بهبود برنامه موجود در حال حاضر مشارکت کنند.

مطلب پیشنهادی  نکات کلی برای سفر به لائوس در سال 2018

اگرچه این تفاوت‌های ایدئولوژیک بین این دو نوع اغلب منبع اختلاف بین OPI و بنیاد نرم‌افزار آزاد است، آنها قطعاً علاقه‌مند به تضمین باز بودن بیشتر در زمینه توسعه نرم‌افزار هستند. هر دوی این جنبش‌ها نرم‌افزار اختصاصی را به عنوان پیوند شرارت در نظر می‌گیرند، زیرا با محدود کردن شدید دسترسی به کد منبع، آزادی کاربران را محدود می‌کند. حتی اگر این دو ایدئولوژی متفاوت مسیرهای متفاوتی را انتخاب کنند، هدف آنها به طور قابل ملاحظه ای مشابه است – مزایای بیشتر و آزادی انتخاب برای کاربر همراه با مشارکت برتر کاربر. از دیدگاه کاربر نهایی، تا زمانی که برنامه نهایی مطابق انتظارات کاربران عمل کند، به سختی برای کاربر معمولی اهمیت دارد، در حالی که تجربه کاربری کافی، اگر نگوییم استثنایی، ارائه می‌کند. این امر باعث شده است که بسیاری از شرکت های توسعه نرم افزار و کاربران از اصطلاحات نرم افزار آزاد و نرم افزار منبع باز به جای یکدیگر استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی  اینیگو جونز و طراحی های معماری و مبلمان او

چگونه بر سازمان ها تأثیر می گذارد؟

در اکثر موارد نرم افزار منبع باز تمایل دارد از نرم افزار رایگان از نظر ثبات و امنیت در نتیجه همکاری بیشتر بین کاربران برای بهبود برنامه موجود بهتر عمل کند. بنابراین استفاده از نرم افزار منبع باز اغلب توسط سازمان هایی که با بودجه محدودی مانند SME ها کار می کنند ترجیح داده می شود. در برخی موارد، شرکت‌های بزرگ‌تر نیز استفاده از منابع منبع باز را انتخاب کرده‌اند – گاهی برای جلب توجه بیشتر گروه‌های کاربر اضافی و گاهی برای توسعه شایستگی در توسعه برنامه‌های کاربردی خود بر اساس یک پلتفرم منبع باز خاص. یکی از نمونه های آن استفاده از PHP در طراحی سایت توسط سازمان های پیشرو در سراسر جهان است.

مطلب پیشنهادی  شیفتگی ساخت و ساز و ساختمان

به دلایل امنیتی، افراد/شرکت هایی که می خواهند از مزایای یک پلت فرم منبع باز استفاده کنند، مسیر توسعه برنامه های سفارشی را توصیه می کنند. این با اجازه دادن به نصب ویژگی های امنیتی اضافی در راه حل منبع باز، بهترین های هر دو جهان را ارائه می دهد. برنامه‌های موبایل اندروید و جاوا بهترین نمونه‌هایی هستند که نشان می‌دهد چگونه چنین راه‌حل‌های سفارشی‌سازی شده ممکن است در شرکت‌ها ایجاد و به کار گرفته شوند. مشکل اصلی استفاده از نرم افزار اختصاصی عامل هزینه است، اما در برخی موارد ممکن است اجتناب ناپذیر باشد مانند MS-Office. بحران مالی کنونی منجر به بحران شدید نقدینگی در اکثر شرکت ها شده است که منجر به کاهش هزینه های مختلف شده است. در نتیجه کاهش هزینه‌ها، بازار نرم‌افزار متن‌باز و آزاد به‌طور قابل‌توجهی در طول دوره 2008 تا 2012 گسترش یافت. اینکه آیا این رشد در بازار پس از بهبود پایدار است یا خیر، چیزی است که باید دید.

Source by Abhishek Chakravarti

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *