hashoor

نحوه ادغام جریانهای کاری مهندسی و معماری با کمک BIM

تاثیر فرآیندهای مدل سازی اطلاعات ساختمان یا BIM نقطه عطفی در تاریخ صنعت ساخت و ساز بوده است. گردش کار طراحی با ورود فناوری BIM تغییر کرده است، و هر دو بخش معماری و MEP (مکانیک، مهندسی، لوله کشی) باید خود را با روندهای فرآیند طراحی در حال ظهور تنظیم کنند. به طور سنتی، معماران و مهندسان ساختمان، گردش کار طراحی و مستندسازی متفاوتی داشته اند. این شیوه ها با استفاده از مدل سازی BIM اصلاح و یکپارچه شده اند.

در بخش طراحی MEP، روش‌های سنتی توسعه یک طراحی دو بعدی از یک طراح MEP به یک مدل سه بعدی هماهنگ شده توسط پیمانکار محبوبیت کمتری پیدا می‌کند. مدل سازی BIM تا حد زیادی مسئول این تغییر است، و ما در مورد چگونگی این موضوع صحبت می کنیم.

اکثر کارهای مهندسی در ساخت و ساز از اطلاعات دریافتی از طراحی معماران پیروی می کنند، برای مثال شبکه های ستونی برای طراحی سازه یا نقشه های سقفی برای طراحی MEP. اطلاعات معماری، مانند هندسه ساختمان، سپس به عنوان ورودی برای تحلیل بار سازه، گرمایش و سرمایش بار توسط مهندسان ساختمان استفاده می شود. نتایج جمع‌آوری‌شده از چنین تحلیل‌هایی سپس برای اندازه‌بندی مورد نیاز اجزاء مانند واحدهای ساختاری، سیستم‌های گرمایش و سرمایش اعمال می‌شوند. تعداد و ویژگی های اتصالات سازه ای و سیستم های توزیع MEP برای تعیین بارها و اندازه اتصالات، عناصر قاب سازه، کانال کشی و لوله کشی محاسبه می شود.

در برخی موارد، معماران ممکن است مجبور شوند مناطق طراحی شده را برای گنجاندن اجزای MEP کنار بگذارند. در این مرحله، طرح طراحی باید با حفظ سیستم های مهندسی ساختمان اصلاح شود. استفاده از مدل‌های سه‌بعدی هماهنگ شده امکان ادغام MEP را در طرح‌های ساخت‌وساز در مراحل اولیه فراهم می‌کند. بنابراین، یک گردش کار مبتنی بر مدل سه بعدی به یک گزینه مناسب تبدیل شد. مدل های طراحی شده با CAD دارای مزایای خاصی در بخش طراحی MEP هستند، مانند موارد زیر:

  • مطالعات نشان می دهد که ابزارهای 3 بعدی CAD چرخه توسعه را 30 تا 50 درصد بهبود می بخشد.

  • استفاده از مدل سه بعدی مشکلات عدم انطباق را 30 تا 40 درصد کاهش می دهد.

  • طراحی مبتنی بر سه بعدی نادرستی کمتری ایجاد می کند

بنابراین استفاده از مدل های سه بعدی CAD باعث صرفه جویی در زمان و هزینه و کاهش خطا می شود.

طراحی MEP معمولاً شامل تعداد قابل توجهی از ذینفعان است که مسئول اجرای روان مراحل مختلف مهندسی ساختمان هستند. این مراحل عموماً شامل برنامه ریزی، طراحی، هماهنگی فضایی، ساخت، نصب و نگهداری است. تیم های درگیر در طراحی خدمات ساختمان معمولاً متشکل از مهندسان طراح (همچنین به عنوان مهندسان مشاور یا طراحان ساختمان شناخته می شوند) و پیمانکاران MEP هستند. گاهی اوقات، سازنده ای که کانال ها، لوله ها، نردبان های الکتریکی یا آبپاش ها را با ماژول های قاب ایجاد می کند نیز می تواند در فرآیند طراحی شرکت داشته باشد. مهندس طراح به طور سنتی با معمار برای نظارت بر روشنایی، سرمایش، گرمایش، زهکشی، زباله، پیشگیری از آتش سوزی و خدمات حفاظتی کار می کرد. در این مورد، مهندس طراح از طراحی دقیق فضایی روشنایی، سرمایش، گرمایش و غیره دوری می‌کند. این پیمانکار MEP یا پیمانکار تجاری بود که الزامات طراحی فضایی و نصب را اجرا می‌کرد. سپس پیمانکار MEP باید طرح مشاور را به یک راه حل خدمات ساختمانی آماده نصب توسعه دهد.

مطلب پیشنهادی  نقشه های خانه مدرن و ویژگی های معماری معاصر خانه

این گردش کار با چالش هایی روبرو بود، مانند:

  • داده های طراحی، معماری و MEP، باید به اشتراک گذاشته می شد.

  • طراحی MEP توسط یک مهندس/تیم ایجاد شده و توسط دیگران/ها جزئیات داده شده است.

  • شماتیک ها و طرح ها ممکن است داده ها یا درگیری های متناقض را ارائه دهند.

  • تغییرات طراحی ممکن است پس از نهایی شدن طراحی رخ دهد.

معرفی مدل سازی BIM یک راه حل ارائه کرد برای این چالش‌ها، از آنجایی که طرح‌ها به مدل‌های سه بعدی تبدیل شدند و داده‌های طراحی به طور فزاینده‌ای متمرکز شدند و تغییرات با سرعت بیشتری به ذینفعان اطلاع رسانی شد. با استفاده از مدل سازی BIM، پنج گزینه مختلف گردش کار طراحی MEP ظاهر شد. آنها به شرح زیر است:

1. طراحی دو بعدی با هماهنگی BIM سه بعدی

خروجی‌های طراحی دوبعدی، مانند طرح‌بندی‌های پلان دوبعدی، بخش‌های دوبعدی و شماتیک‌های MEP، توسط طراح با استفاده از ابزارهای سنتی دوبعدی CAD ایجاد می‌شوند و سپس به پیمانکار تحویل داده می‌شوند که یک مدل هماهنگ Revit BIM ایجاد می‌کند که امکان شناسایی و حل درگیری‌ها را قبل از سایت فراهم می‌کند. کار آغاز می شود

2. طراحی MEP 2D و هماهنگی BIM 3D

طرح‌بندی‌های طراحی دوبعدی توسط طراح MEP ایجاد می‌شوند – طرح‌بندی‌ها به‌جای الزامات نصب، هدف طراحی را به تفصیل شرح می‌دهند. سپس این طرح‌بندی‌ها برای هماهنگی سه بعدی به پیمانکار تجاری MEP تحویل داده می‌شود. مدل های معماری و سازه به پیمانکار ارائه می شود تا هماهنگی نیز امکان پذیر باشد.

3. طراحی و هماهنگی 3D BIM توسط طراحان MEP

مهندسان طراح، مدل‌های Revit BIM هماهنگ فضایی را با اجزای مشخص شده واقعی پروژه‌ها ایجاد می‌کنند. هماهنگی خدمات سازه، معماری و MEP تکمیل شده است. مدل حاصل تقریباً آماده نصب است. معمولاً در طول دوره مهندسی ارزش یا نصب ترجیحی یا ساخت مورد نیاز، پیمانکار MEP همچنان تغییرات نهایی را انجام می دهد.

مطلب پیشنهادی  کسب مدرک لیسانس در کالج طراحی داخلی

4. طراحی و هماهنگی 3D BIM توسط پیمانکاران MEP

مسئولیت طراحی و هماهنگی بر عهده پیمانکاران MEP است. این روش که قبلاً به عنوان گردش کار “طراحی و ساخت” شناخته می شد، به طور فزاینده ای محبوب می شود. پیمانکار بر اساس مشخصات کارفرما بر روی طراحی و مدل کار می کند. یک نقشه هماهنگ از مدل برای نصب یا ساخت ایجاد می شود. این یک روش سریع و مقرون به صرفه است، زیرا هزینه های منابع پیمانکار کمتر از مهندسان طراح است. همانطور که او تصمیمات نهایی خرید و ساخت را می گیرد، این نیز تمام کنترل را در یک تیم قرار می دهد و در نتیجه روند را تا حدودی ساده می کند.

5. هماهنگی سه بعدی توسط پیمانکاران عمومی

طراحان دو بعدی معماری، سازه و MEP برای یک پیمانکار عمومی کار می کنند. این تیم همچنین معمولاً شامل تیم های جزئیات است که هماهنگی را در سطح یک پیمانکار تجاری MEP انجام می دهند. یک مدل BIM سه بعدی برای پیمانکار ایجاد می شود تا قدرت مدل و پایبندی آن به طرح را بررسی کند. سپس مدل برای درگیری بررسی می شود.

اگرچه پنج گردش کار مختلف MEP وجود دارد، یک گردش کار طراحی معماری سنتی وجود دارد که از سه مرحله اساسی تشکیل شده است. آن ها هستند:

1. طراحی شماتیک

فرم و عملکرد فضا توسط معمار طراحی شده و از طرح ها به یک مدل سه بعدی تبدیل می شود.

2. توسعه طراحی

تکنسین های CAD ابعاد، جزئیات و اطلاعات پشتیبانی را به مدل های سه بعدی اضافه می کنند. نقشه های مکانیکی، الکتریکی، لوله کشی و ایمنی زندگی تولید می شود. استفاده از کتابخانه‌های قطعات استاندارد و گنجاندن داده‌های مؤلفه برچسب‌گذاری‌شده در اوایل این مرحله، ابزارهای بهره‌وری را قادر می‌سازد که نقشه‌های ساخت‌وساز یا فروشگاه را بهبود می‌بخشد.

3. سند ساخت و ساز

نقشه های دقیق دقیق مصالح ساختمانی، برگه های داده اجزا، مشخصات و زمان بندی مواد یا اجزا را نشان می دهد. داده ها را می توان به دیوارها، کف ها و پوشش ساختمان در مدل، و همچنین اطلاعات اجزای میلگرد فولادی و بتنی و اطلاعات جزئیات قطعه اختصاص داد.

با توجه به متمایز بودن گردش کار MEP و معماری، استفاده از فناوری BIM چگونه این دو را ادغام می کند؟ ابزارهای مدل سازی مهندسی BIM می توانند محتوای ساختمانی طراحی شده توسط مهندس را با مدل های معماری BIM برای تشخیص برخورد ادغام کنند. در اینجا چگونه است:

مطلب پیشنهادی  مافیاهای آمریکایی – جورج لئونیداس لزلی – پادشاه دزدان بانک

پلتفرم‌های نرم‌افزار ساخت‌وساز، مانند BIM 360، از چک‌لیست‌های مبتنی بر ابر برای فعال کردن کنترل کیفیت، ایمنی در محل، ردیابی تجهیزات و نظارت بر وظایف استفاده می‌کنند. ذینفعان پروژه، مانند مدیران پروژه، پیمانکاران فرعی، طراحان و معماران می توانند به داده ها دسترسی داشته باشند، آنها را تغییر دهند و به روز کنند. مدل‌هایی که با استفاده از BIM 360 طراحی شده‌اند، می‌توانند اسناد ساخت و ساز دوبعدی و هماهنگی MEP سه بعدی تولید کنند. بنابراین، اگر پروژه‌ها از ابتدا شامل مدل‌سازی سه‌بعدی جنبه‌های معماری و تجاری باشند، طراحان MEP می‌توانند طرح‌های مؤثرتری را برنامه‌ریزی کنند.

حمل و نقل رفت و برگشت

مدل های معماری ایجاد شده با استفاده از BIM به طور سنتی پارتیشن بندی حجم ها و سطوح را به صورت فضایی نشان نمی دهند، که برای بسته های تحلیل انرژی ساختمان در MEP لازم است. Revit MEP از تقسیم مجدد مدل های معماری به واحدهایی که می توانند برای خدمات ساختمانی بدون درز تجزیه و تحلیل شوند، مراقبت می کند. بنابراین، ابزارهای مؤلف مدل BIM، انتقال رفت و برگشت داده‌های ساختمان را از مدل‌های معماری به ابزارهای تحلیل MEP و بازگشت به مدل معماری با اجزای مهندسی هماهنگ و ادغام‌شده، امکان‌پذیر می‌سازد.

جنبه های خاصی از تحلیل مهندسی را می توان در طراحی معماری برای ارتباط تعاملی بیشتر با استفاده از ابزارهای خاص ادغام کرد. سپس معماران می توانند بازخورد مستقیمی در مورد اثرات MEP طرح های معماری خود دریافت کنند. ابزارهایی که این قابلیت ها را ارائه می دهند شامل پلاگین های IES به Revit MEP یا Revit Architecture هستند. خریدهای برنامه نرم افزاری اخیر توسط بنتلی و اتودسک منجر به افزایش تسهیلات برای قابلیت همکاری شده است، جایی که مهندسان ممکن است بسته تجزیه و تحلیل خاصی را برای گردش کار داخلی ترجیح دهند، اما توسط مجموعه نرم افزاری ایجاد مدل مورد نیاز توافقات پروژه محدود شده اند. فعال کردن گردش‌های کاری بین پلتفرمی یکی از دلایل اصلی ایجاد استاندارد کلاس‌های بنیاد صنعت (IFC) بود که اکنون به عنوان buildingSMART شناخته می‌شود.

گردش‌های کاری یکپارچه معماری و MEP به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژیکی مداوم به طور پیوسته در محافل طراحی ساختمان محبوبیت پیدا می‌کنند. با اصول راهنمای استاندارد IFC، معماران و مهندسان MEP می‌توانند از داده‌های جمع‌آوری‌شده از سایر رشته‌ها برای مرجع در حین هماهنگی و به اشتراک گذاری پروژه‌ها استفاده کنند. در نهایت، جمع‌آوری اولیه داده‌های تحلیل MEP و اجرای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان موفق می‌تواند به معماران کمک کند تا یک پروژه یکپارچه را طراحی کنند که می‌تواند در یک فرآیند ساخت‌وساز بدون درز اجرا شود.

Source by Kuldeep Bwail

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *