hashoor

معبد هندو و ساختار بدن انسان

در طی بازدید از معبد فوق‌العاده اقصر در مصر، از دیدن واکنش‌های هموطنگردم شگفت‌زده شدم، زمانی که راهنما به احتمال زیاد این معبد را بر اساس ساختار و تناسبات بدن انسان ذکر کرد. همه اینها حدس و گمان بود، اما جای تعجب نداشت، زیرا فقط در سمت شرق – آن سوی دریای عرب – صد و یک معبد هندو بر اساس اصول مشابه ساخته شده بودند. در واقع اینجا در هند، این اصل ساخت معبد به خوبی ثبت شده است – در آگاهی جمعی و سوابق تاریخی. در اینجا رابطه بدن انسان و معماری معبد چیزی جز حدس و گمان است.

اساساً، طبق اصول باستانی واستو، هدف معبد این است که ناپیدا و نادیده را به وجود آورد. تا به فرود آن در جهان و سطح وجودی ما کمک کند. این کار ابتدا با ترسیم یک مربع انجام می شود که شکل اصلی در نظر گرفته می شود، زیرا اعتقاد بر این است که سایر اشکال از آن مشتق شده اند. و به این ترتیب از این مربع شکل یا بدن موجود کیهانی که معبد بر روی آن ساخته شده است، و معبد در درون او به عنوان ساکن دیده می شود، تکامل می یابد. معبد به عنوان جلوه ای از کالبد کیهانی، مظهر و محل سکونت این بالاترین قدرت در نظر گرفته می شود و حس و تجربه تقدس را به آن نسبت می دهد.

مطلب پیشنهادی  معماری در حال ظهور

اما هندسه به تنهایی تنها مولد طراحی معبد نیست. چاکراهای انسانی یا گرداب های انرژی بیش از حد در معبد ترسیم شده و از طریق عناصر مختلفی که مجموعه معبد مقدس را تشکیل می دهند تجربه می شوند. از دروازه ورودی که این محوطه را از سکونتگاه عمومی مشخص می کند، تا درونی ترین مکان مقدس که در آن اعتقاد بر این است که جوهر اصلی خدا در آن قرار دارد – هر ساختمان و فضا نشان دهنده انرژی متفاوتی در تراز با هفت چاکرای بدن فیزیکی است. هر یک از این چاکراها هدف، انرژی و عنصر متمایز خود را دارند که در محوطه معبد و ساخت آن تجلی منحصر به فردی می یابد.

مطلب پیشنهادی  اهمیت معماران در ساخت خانه

به عنوان مثال چاکرای دوم چاکرای خاجی یا سوادیستنا است که در زیر ناف قرار دارد و مسئول روابط اجتماعی، خلاقیت و جایگاه ما در قبیله است. این چاکرا با عنصر آب مرتبط است، و بنابراین به عنوان مخزن معبد یا بدنه آبی ظاهر می شود که به عنوان نقطه ملاقات برای مردم در کل عمل می کند.

درونی ترین مکان مقدس نمایانگر آخرین چاکراهای هفت گانه – چاکرای تاج – دروازه ای به سوی شهود، الهام و اطلاعات بالاتر است. عنصر مرتبط با این چاکرا آکاشا یا فضا است. به عنوان یک عنصر معماری، این امر به صورت شیخارا یا گلدسته ای که از معبد به آسمان بالا می رود، بیان می شود و پلی بین خدا و انسان های فانی، بین آسمان و زمین ایجاد می کند.

مطلب پیشنهادی  رایانش ابری و دستور تهیه کلان داده راز موفقیت شماست

هندوئیسم دارای متونی است که کاوش می کنند و معابدی که این اصول را در عمل نشان می دهند. سبک ها و خدایان، باورها و آیین ها ممکن است در مکان و زمان متفاوت باشند – هم در داخل هند و هم فراتر از آن. فلسفه‌های اصلی و روابط فضایی که این معابد را به وجود می‌آورند ثابت می‌مانند و معبد هندو را بدون توجه به جایی که با آن روبرو می‌شوید کاملاً آشنا می‌سازد.

Source by Ruby Bansal

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *