hashoor

متدولوژی چابک در مقابل توسعه نرم افزار سنتی

در صنعت توسعه نرم افزار، دو رویکرد اصلی وجود دارد که چرخه عمر پروژه را هدایت می کند. توسعه نرم افزار سنتی که به روش آبشار نیز معروف است، یک رویکرد خطی و ساختار یافته است که برای دستیابی به نتایج نهایی بر فرآیندها متکی است. روش شناسی چابک یک رویکرد غیر خطی برای توسعه نرم افزار است که با نیازهای متغیر و برنامه ریزی انعطاف پذیر در کل فرآیند سازگار است. هنگام انتخاب یک فروشنده برای توسعه نرم افزار سفارشی، مهم است که با هر دو روش آشنا باشید تا مشخص کنید کدام روش برای نیازهای کسب و کار شما بهترین خواهد بود.

شیوه های سنتی توسعه نرم افزار را می توان به چهار مرحله مجزا تقسیم کرد. گام اولیه تنظیم الزامات پروژه و تعیین مدت زمانی است که برای اجرای مراحل مختلف توسعه لازم است و در عین حال تلاش برای پیش‌بینی هرگونه مشکلی که ممکن است ایجاد شود، می‌باشد. پس از تعیین الزامات، مرحله بعدی به مرحله طراحی و برنامه ریزی معماری می رود که در آن یک زیرساخت فنی در قالب نمودارها یا مدل ها تولید می شود. اینها مسائل بالقوه ای را که پروژه ممکن است در حین پیشرفت با آن مواجه شود آشکار می کند و یک نقشه راه قابل اجرا برای توسعه دهندگان ارائه می دهد.

مطلب پیشنهادی  موزه خانه ویدن – یکی از نگهبانان گنج آلاباما

هنگامی که تیم از طرح معماری و طراحی راضی شد، پروژه به مرحله توسعه حرکت می کند که در آن کد تولید می شود تا به اهداف مشخص برسد. توسعه اغلب به وظایف کوچکتر تقسیم می شود که بر اساس مهارت بین تیم های مختلف توزیع می شود. مرحله آزمایش اغلب با مرحله توسعه همپوشانی دارد تا اطمینان حاصل شود که مسائل در مراحل اولیه بررسی می شوند. هنگامی که پروژه به پایان نزدیک می شود و توسعه دهندگان به نیازهای پروژه نزدیک می شوند، مشتری بخشی از چرخه آزمایش و بازخورد می شود. زمانی که مشتری راضی باشد، پروژه تحویل داده می شود.

این رویکرد خطی برای توسعه نرم افزار متکی بر فرآیندهای ساختاریافته و اسناد سنگین است که کار انجام شده در هر مرحله را هدایت می کند. موفقیت یک ساختار صلب به این واقعیت بستگی دارد که همه الزامات قبل از شروع مرحله توسعه شناخته شده باشند و تغییر نخواهند کرد. این امر تنظیم زمان‌بندی، تعیین هزینه‌های پروژه و تخصیص منابع را آسان می‌کند.

با این حال، در دنیای واقعی توسعه نرم افزار، مشکلاتی به وجود می آیند و مشخصات جدیدی در مرحله توسعه کشف می شوند. رویکرد سنتی آبشار برای توسعه نرم‌افزار انعطاف‌پذیری برای رسیدگی به این مسائل را بدون هزینه و زمان زیادی فراهم نمی‌کند. در موقعیت های پیچیده، ممکن است به این معنا باشد که باید از ابتدا کاملاً از نو شروع کنید.

مطلب پیشنهادی  وظایف میلگرد دیتیل و نقشه های قرار دادن جزئیات میلگرد

یک رویکرد انعطاف‌پذیرتر برای توسعه نرم‌افزار سفارشی، روش چابک است. با این رویکرد، تاکید کمتری بر فرآیند ساخت یافته توسعه و بیشتر بر همکاری تیمی است. به جای تکیه بر مستندات برای اندازه گیری پیشرفت یک پروژه، هدف تولید نرم افزار کار در مراحل افزایشی قبل از برآورده شدن همه الزامات است. مشتریان و توسعه دهندگان در طول چرخه عمر کل پروژه با یکدیگر همکاری می کنند و محدود به اسناد الزامات و مذاکرات قرارداد نیستند. متدولوژی چابک برای رفع نیازهای متغیر در کل پروژه طراحی شده است.

با توسعه نرم افزار Agile، وظایف به افزایش های کوچکی به نام تکرار تقسیم می شوند که چرخه های کوتاهی هستند که از یک تا چهار هفته طول می کشد. هر تکرار همان فرآیندی را دنبال می‌کند که توسعه نرم‌افزار سنتی انجام می‌دهد، مانند جمع‌آوری نیازمندی‌ها، طراحی یک برنامه و توسعه آن. با این حال، این رویکرد به جای تلاش برای دنبال کردن یک چرخه توسعه واحد، شامل تکرارهای متعدد برای انجام کل نیازهای پروژه است. در شروع هر تکرار، نیازهای پروژه مجدداً ارزیابی می شوند. این اجازه می دهد تا الزامات در حال تغییر حتی در پایان فرآیند توسعه سازگار شوند. هنگامی که مشتری نسخه‌های کاری نرم‌افزار را در طول چرخه عمر توسعه دریافت می‌کند، این امر خطرات ناشی از بازگشت سرمایه را به حداقل می‌رساند و به آنها امکان می‌دهد بازخورد مستمر ارائه دهند.

مطلب پیشنهادی  بندهای نسبی (3) – ضمایر نسبی دیگر

علیرغم کاهش ریسک توسعه نرم افزار با متدولوژی Agile، بدون معایب خاصی نیست. به دلیل انعطاف پذیری این رویکرد، تعیین زمان بندی تکمیل و محاسبه بودجه برای پروژه می تواند دشوار باشد. موفقیت Agile همچنین به همکاری مستمر با مشتری بستگی دارد. اگر مشتری زمان لازم برای سرمایه گذاری در فرآیند را نداشته باشد، این رویکرد ممکن است بهترین روش نباشد.

درک روش‌های توسعه موجود در محیط کاری شرکتی که برای توسعه نرم‌افزار سفارشی استخدام می‌کنید، بر رضایت کلی مشتری تأثیر خواهد داشت. هر دو روش چابک و آبشار راه حل هایی قابل اجرا با موفقیت اثبات شده هستند. اگر نیازهای پروژه شما ساده است و بعید است که تغییر کند، انتخاب فروشنده ای که از روش سنتی استفاده می کند راه حل خوبی است. با این حال، اگر پروژه شما به انعطاف پذیری زیاد و همکاری مستمر نیاز دارد، راه حل های توسعه نرم افزار Agile بهترین گزینه هستند.

Source by Chandra Heitzman

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *