hashoor

طراحی BIM در مقابل طراحی سنتی دو بعدی

پیشرفت های تکنولوژیک در مقابل سنتی – این یک معضل قدیمی است. کدامیک بهتر است؟ خوب، در مورد طراحی BIM در مقابل بحث طراحی سنتی دو بعدی، حتی سنت گرایان نیز به مزایای آشکار طراحی BIM با استفاده از آن رای می دهند. خدمات CAD معماری. با رونمایی از چندین لایه از مزایای طراحی BIM، راه رو به جلو واضح تر می شود. تعیین اینکه چگونه و چرا طراحی BIM روشی مطلوب تر است می تواند برای افزایش سود در صنعت AEC (معماری، مهندسی و ساخت و ساز) حیاتی باشد.

اولاً، منظور ما از طراحی BIM چیست؟

یک فرآیند هوشمند مبتنی بر مدل سه‌بعدی، مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا BIM، بینش و ابزارهایی را در اختیار متخصصان AEC قرار می‌دهد تا بتوانند ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها را به‌طور کارآمد طراحی کنند، در حالی که داده‌ها (اطلاعات) را به مدل‌ها برای استفاده در پایین دست اضافه می‌کنند. فرآیند BIM شامل ایجاد، تکامل و نظارت بر نمایش های دیجیتالی از جنبه های فیزیکی و عملکردی طراحی ساختمان است. این فرآیند از طریق تولید فایل‌های BIM حاوی مقادیر زیادی از داده‌ها فعال می‌شود که می‌توان آنها را مشاهده، تغییر داد یا به همه ذینفعان در یک پروژه انتقال داد. نرم افزار BIM را می توان برای طراحی آب، زباله، برق، گاز، تاسیسات ارتباطی و همچنین جاده ها، پل ها، تونل ها و غیره استفاده کرد. فرآیند BIM فقط به تولید مدل های سه بعدی محدود نمی شود، اما ممکن است ابعاد بیشتری مانند 4 بعدی ارائه دهد. (زمان)، 5 بعدی (هزینه) و 6 بعدی (عملیات ساخته شده). از آنجایی که فرآیند BIM طیف گسترده ای از عملکردها را پوشش می دهد، مزایای آن بسیار است.

مزایای طراحی BIM

  • کیفیت بهبود یافته – در هر زمان معینی از فرآیند طراحی، BIM درجه قابل توجهی از انعطاف پذیری را امکان پذیر می کند. طرح را می توان به طور کامل بررسی و تغییر داد. زمان برای هماهنگی و بررسی دستی به حداقل می رسد، و اجازه می دهد تا وظایف دیگر تکمیل شود.
  • افزایش یافت سرعت – طراحی و مستندسازی را می توان به طور همزمان با استفاده از فرآیند BIM انجام داد. بنابراین، برنامه‌ها، نمودارها، نقشه‌ها، برآوردها، مهندسی ارزش، برنامه‌ریزی و سایر اشکال ارتباطی در حالی که فرآیند طراحی ادامه دارد تولید می‌شوند و در زمان صرفه‌جویی می‌کنند.
  • کاهش هزینه – تیم‌های فنی کوچک‌تر می‌توانند کارهایی را که قبلاً توسط تیم‌های بزرگ‌تر انجام شده است، انجام دهند، که منجر به کاهش اشتباه و هزینه کمتر می‌شود. به دلیل کیفیت بیشتر اسناد و برنامه ریزی موثرتر، در زمان و هزینه فرآیندها صرفه جویی می شود.
مطلب پیشنهادی  چگونه بفهمم زمان مناسب برای تغییر شغل چه زمانی است؟

و حالا، طراحی دو بعدی چیست؟

عناصر طراحی در طراحی دو بعدی همانطور که از عنوان آن پیداست فقط در دو بعد طول و عرض به تصویر کشیده می شوند. اسناد معمولی طراحی دوبعدی شامل پلان طبقه، نمای و بخش است.

پلان طبقه شامل طرح کلی ساختمان، اتاق ها، عناصر سازه ای (دیوارها، و غیره)، مبلمان، ابعاد، ارتفاعات، فضاهای بدون سرپوش، بازشوها (درها، پنجره ها) است که همگی به صورت مقیاس کشیده شده و از بالا قابل مشاهده هستند. وسایلی مانند سینک، آبگرمکن، کوره و غیره، و همچنین یادداشت هایی برای ساخت و ساز نیز ممکن است شامل شوند. پلان های طبقات برای ایجاد نماها و مقاطع مورد نیاز است.

یک بخش یک طراحی دوبعدی از چیزی است که یک ساختمان به نظر می رسد که اگر از وسط به صورت عمودی بریده شده باشد تا نمای داخلی نمایان شود. می‌تواند پله‌ها، درها، پنجره‌ها و غیره را نشان دهد. نقشه‌های بخش و پلان‌های طبقه در مقیاس یکسان هستند.

یک نما به نقطه نظر بستگی دارد. به طور معمول، نمای جلو، نمای پشت، نمای چپ و راست وجود دارد. یک نمای شامل خطوط مقطع کف، عناصر ساختاری قابل مشاهده، مانند درها، پنجره ها، بالکن ها، دیوارها، مبلمان و حتی گیاهان است.

مزایای طراحی دو بعدی

زمانی که طراحی از نقاشی‌های کاغذی سنتی به دیجیتالی دوبعدی منتقل شد، طرح‌ها و نقشه‌ها برای ایجاد و اشتراک‌گذاری آسان‌تر و سریع‌تر شدند. کار در مقیاس جهانی به طور فزاینده ای آسان تر و موثرتر شد.

مطلب پیشنهادی  کاشی های مرمر به عنوان مواد برای استفاده در فضای باز خانه

معایب طراحی دو بعدی

طراحی در دو بعدی به دلیل ماهیت آن محدود است و نقشه ها نمی توانند طیف وسیعی از گزینه های طراحی را به طور کامل بررسی کنند. اطلاعات یا داده های محدودی را می توان در طراحی دو بعدی گنجاند.

بنابراین، طراحی BIM چگونه با طراحی دو بعدی مقایسه می شود؟ برخی از زمینه‌های کلیدی که طراحی BIM نسبت به طراحی دو بعدی امتیاز می‌گیرد عبارتند از:

اطلاعات

مقدار زیادی داده در دسترس است، مانند تصاویر هوایی، ارتفاعات دیجیتال و اسکن لیزری سازه‌های موجود، با طراحی BIM که می‌توان آن‌ها را کامپایل کرد و در یک مدل به اشتراک گذاشت، برخلاف هر چیزی که نقشه‌های دوبعدی نشان می‌دهند.

کمتر دوباره کار کنید

کار بر روی یک مدل اشتراکی به این معنی است که دوباره کار و تکرار کمتری از نقشه ها وجود دارد. با اطلاعات بیشتر از یک طراحی دو بعدی، هر رشته می تواند در طراحی BIM پروژه را حاشیه نویسی کرده و به آن متصل شود. با ابزارهای سریع‌تر، طراحی BIM امکان میزبانی یک پایگاه داده را فراهم می‌کند که به ذینفعان کمک می‌کند تا از تغییرات یا به‌روزرسانی‌ها مطلع شوند و کار مجدد را به حداقل برساند.

افزایش همکاری

با گردش کار دیجیتال، عملکردهای بیشتر همکاری با طراحی BIM را نسبت به طراحی دو بعدی آسان‌تر می‌کند. بسیاری از این توابع در فضای ابری ارائه می شوند، BIM 360/Colaboration for Revit (C4R) یکی از راه حل ها است. ورودی تغییرات پروژه را می توان توسط همه ذینفعان بررسی و یادداشت کرد و باعث افزایش همکاری می شود.

تجسم دقیق

نماهای یک پروژه در شرایط نوری مختلف و محاسبه عملکرد انرژی ساختمان توسط ابزارهای شبیه سازی در طراحی BIM فعال می شود. برای طراحی موثر پروژه می توان تحلیل و مدل سازی بیشتری انجام داد. رندرها به راحتی به صورت سه بعدی برای اهداف بازاریابی و کسب تاییدیه ایجاد می شوند.

مطلب پیشنهادی  بازی دوگانه – طرح‌هایی که هم برای نسل‌های بیبی بومر و هم نسل هزاره جذاب هستند

بهبود حل تعارض

عناصری از رشته‌های مختلف ممکن است در نقطه‌ای با هم برخورد کنند، برای مثال یک مجرای الکتریکی که به یک مجرا یا یک پرتو می‌رود. با طراحی BIM، درگیری ها در مراحل اولیه شناسایی می شوند و درگیری های در محل را کاهش می دهند. این روش طراحی همچنین کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که اجزای پیش ساخته به درستی در فضاهای طراحی شده قبلی قرار می گیرند.

فرآیند مناسب

طراحی BIM، فرآیند طراحی را قادر می‌سازد تا با مواد و منابع مناسب برای کارایی بیشتر هماهنگ و در ترتیب مناسبی باشد.

سریعتر کار کن

از آنجایی که فرآیند طراحی BIM شامل به اشتراک گذاری پلان ها، بخش ها، ارتفاعات و گزارش ها و به روز رسانی ها با کل تیم پروژه است، روند طراحی کلی سریعتر از روش طراحی دو بعدی می شود.

دسترسی آسان تر

مدل طراحی BIM به یک پایگاه داده بزرگ متصل است که می تواند در فضای ابری میزبانی شود. استفاده از نرم افزار BIM 360 امکان دسترسی به این اطلاعات را در هر دستگاه و از هر مکانی فراهم می کند.

ارتباط موثرتر

با استفاده از طراحی دو بعدی، اسناد مجزای زیادی برای دریافت نمای کامل پروژه مورد نیاز است. با طراحی BIM، تمام اسناد در یک نمای واحد قرار دارند و امکان ارتباط بهتر را فراهم می‌کنند.

در نهایت، خدمات 2 بعدی CAD و 3D خدمات BIM هر دو در طول طراحی موثر هستند، اما مزایای خدمات BIM بسیار زیاد است که نمی توان نادیده گرفت. با در دسترس بودن آسان خدمات مشاوره BIM برون مرزی، طراحی و مشاوره سه بعدی BIM را می توان به راحتی، مطمئن و با هزینه ای سودآور تهیه کرد.

Source by Kuldeep Bwail

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *