hashoor

خوشه های شغلی، پلی بین آموزش و برنامه ریزی شغلی

از دهه 1960، منابع خوشه شغلی به عنوان ابزار کاوش شغلی و برنامه ریزی در مدارس، جوامع یادگیری و سازمان ها در سراسر کشور استفاده شده است. خوشه های شغلی سیستمی است که با برنامه ریزی تحصیلی و شغلی مطابقت دارد.

مرحله 1: شناسایی مناطق مورد علاقه خوشه شغلی

خوشه های شغلی گروهی از مشاغل و صنایع مشابه هستند. هنگامی که معلمان، مشاوران و والدین با نوجوانان، دانشجویان و بزرگسالان کار می کنند، اولین قدم تکمیل ارزیابی خوشه ای شغلی است. ارزیابی بالاترین حوزه های خوشه شغلی را مشخص می کند. ارزیابی‌های شغلی رتبه‌بندی نوجوانان، دانش‌آموزان و بزرگسالان را از یکی از ۱۶ حوزه یا گروه مورد علاقه زیر نشان می‌دهد:

1. کشاورزی، غذا و منابع طبیعی

2. معماری و ساخت و ساز

3. هنر، فناوری A/V و ارتباطات

4. بازرگانی، مدیریت و مدیریت

5. آموزش و پرورش

6. امور مالی

7. دولت و مدیریت عمومی

8. علوم بهداشتی

9. هتلداری و گردشگری

10. خدمات انسانی

11. فناوری اطلاعات

12. قانون، امنیت عمومی و امنیت

13. تولید

14. بازاریابی، فروش و خدمات

15. علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات

16. حمل و نقل، توزیع و تدارکات

مرحله 2: کاوش خوشه های شغلی و مشاغل مرتبط

پس از مشخص کردن بالاترین خوشه های شغلی، نوجوانان، دانشجویان و بزرگسالان مشاغل مختلف را بررسی می کنند و برنامه های آموزشی ایجاد می کنند. ابزارهای خوشه شغلی مورد استفاده در برنامه ریزی شغلی و آموزشی عبارتند از:

 • LISA: پایگاه داده خوشه شغلی جامع
 • مدل ها
 • بروشورها
 • مسیرها
 • برنامه تحصیلی دبیرستان
 • زمینه های علاقه و مهارت
 • عابر پیاده

پس از تکمیل ارزیابی خوشه‌ای شغلی، نوجوانان، دانشجویان و بزرگسالان به وب‌سایت‌ها، مدل‌های شغلی، بروشورها، مسیرها و برنامه‌های دبیرستان نگاه می‌کنند. یکی از منحصربه‌فردترین منابع خوشه شغلی جامع، ارزیابی مهارت‌های یکپارچه لوئیزیانا (LISA)، یک برنامه اینترنتی است. LISA به شما امکان می دهد خوشه های شغلی، مشاغل، توانایی ها، الزامات آموزشی و موارد دیگر را کشف کنید. 3 مرحله در برنامه LISA وجود دارد:

مطلب پیشنهادی  تحقق چشم انداز خود با تجسم سه بعدی معماری

مرحله 1: برای انتخاب یک خوشه شغلی اینجا را کلیک کنید

مرحله 2: برای انتخاب یک گروه شغلی اینجا را کلیک کنید

مرحله 3: مشاغل را در این گروه شغلی کاوش کنید

در مرحله 1، هنگامی که یک خوشه شغلی را انتخاب می کنید، توصیفی از خوشه را خواهید دید. هنگامی که یک گروه شغلی را در مرحله 2 انتخاب می کنید، مشاغل مختلفی را مشاهده می کنید. در نهایت، در مرحله 3، اطلاعات زیادی را مشاهده می کنید:

 • شرح شغل
 • الزامات آموزشی و آموزشی
 • عابر پیاده، به عنوان مثال ONET، DOT، GOE، و کدهای دیگر
 • توانایی ها
 • دانش
 • مهارت ها
 • وظایف
 • ارزش های کاری
 • اطلاعات بازار کار

حتی اگر LISA یک برنامه عالی است، در محیط های کلاس یا کارگاه، شما به مواد چاپی نیاز دارید. هنگام استفاده از مواد چاپی، مدل شغلی بهترین مکان برای شروع است. مدل‌ها مروری عالی ارائه می‌کنند که تعاریف خوشه‌ای، مشاغل نمونه، مسیرها، دانش و مهارت‌ها را فهرست می‌کند. مدل‌های بصری خوشه‌های شغلی، زیر گروه‌های خوشه‌ای و مشاغل مرتبط را نشان می‌دهند. مدل ها راه بسیار خوبی برای معرفی خوشه های شغلی هستند.

برای ارائه ها، کارگاه ها و بحث های گروهی، بروشورهای خوشه شغلی اطلاعات بیشتری را ارائه می دهند. بزرگسالان و نوجوانان در مورد مشاغل مختلف موجود در هر خوشه شغلی مطالعه می کنند. معلمان، مشاوران و والدین از بروشورها برای تقویت تصمیمات بالقوه شغلی یا تحصیلی بزرگسالان و نوجوانان استفاده می کنند. بروشورها موضوعاتی مانند:

 • تعریف خوشه های شغلی
 • مشاغل
 • مسیرهای شغلی
 • چشم انداز اشتغال
 • مهارت ها
 • اعتبارنامه

معلمان، مشاوران و والدین از مسیرهای شغلی برای اطلاعات دقیق تر استفاده می کنند. مسیرهای شغلی زیرگروه ها یا حوزه های تمرکز در خوشه های شغلی هستند. هر مسیر شامل گروه های شغلی است. گروه های شغلی دارای مهارت های تحصیلی، مهارت های فنی، الزامات آموزشی و الزامات آموزشی مشابه هستند. مسیرهای شغلی طرح‌هایی برای مطالعه هستند که دوره‌های متوسطه مورد نیاز، دوره‌های بعد از متوسطه و مشاغل مرتبط را مشخص می‌کنند. مسیرهای شغلی ابزارهای ضروری هستند که معلمان، مشاوران، والدین و سایر بزرگسالان از آنها برای ارائه مشاوره برنامه ریزی آموزشی استفاده می کنند.

مطلب پیشنهادی  اینترنت فعال برای افراد حرفه ای ساخت و ساز متوسط ​​چه معنایی دارد؟

چندین وب سایت دارای برنامه های تحصیلی دبیرستان هستند. این برنامه های مطالعاتی دروس مورد نیاز، انتخابی و پیشنهادی را برای هر پایه نشان می دهد. برنامه‌های مدرسه همچنین خوشه‌های شغلی را با مشاغل مرتبط، مسیرهای شغلی و گزینه‌های پس از دبیرستان مطابقت می‌دهد. معلمان، مشاوران و والدین متوجه می شوند که این برنامه های مدرسه راهنمایی برای انتخاب دوره های دبیرستان مناسب برای مطابقت با مشاغل بالقوه است. فراتر از دبیرستان، سیستم آموزش عالی یوتا یک راهنمای ارشد کالج ایجاد کرده است. والدین، معلمان و مشاوران می توانند از این راهنما برای تطبیق رشته های دانشگاهی با برنامه های گواهینامه و مدرک استفاده کنند.

منابع اضافی برای مشاوران و معلمان

برای برنامه ریزی برنامه درسی و برنامه های آموزشی، نمودارهای دقیق دانش و مهارت و گذرگاه های خوشه ای وجود دارد. دانش و مهارت ها بر اساس اطلاعات فهرست شده در مدل های خوشه شغلی گسترش می یابد. برای هر حوزه دانش و مهارت، عناصر عملکرد و معیارهای اندازه گیری وجود دارد. عابر پیاده روابط بین خوشه های شغلی و سایر مدل های شغلی را نشان می دهد:

خوشه های شغلی پلی بین آموزش و برنامه ریزی شغلی ایجاد می کنند. انواع مختلفی از منابع خوشه شغلی در دسترس هستند: فیلم ها، وب سایت ها، جزوه ها، بروشورها، برگه های فعالیت، و کتاب های کاری. معلمان، مشاوران و والدین از منابع خوشه شغلی برای تکمیل موفقیت آمیز برنامه ریزی شغلی و آموزشی استفاده می کنند.

منابع:

مطلب پیشنهادی  تفاوت بین طراحی UX و UI

مسیرهای شغلی آمریکایی، ارتباطات شغلی، 6701 W. 64th St., Overland, KS 66202, 800-669-7795

کلیک شغلی، دپارتمان امنیت استخدامی ایلینویز، خیابان ایالتی جنوبی 33، شیکاگو، IL 60603، (312) 793-5700

فهرست کد CIP توسط خوشه شغلی، بخش CTE بزرگسالان و تحصیلات تکمیلی، دفتر آموزش شغلی و فنی، خیابان بازار 333، هریسبورگ، PA 17126، (717) 772-0814

فیلم‌های خوشه‌ای و شغلی، Career One Stop، وزارت کار ایالات متحده، ساختمان فرانسیس پرکینز، 200 Constitution Ave., NW, Washington, DC 20210, 866-4-USA-DOL

راهنمای ارشد کالج سیستم یوتا برای آموزش عالی، ساختمان هیئت رئیسه، دروازه، 60 South 400 West، سالت لیک سیتی، UT 84101-1284، (801) 321-7100

مشاغل را بیابید (ویدئوها)، راه حل های iSeek، کالج ها و دانشگاه های ایالتی مینه سوتا، مکان ولز فارگو، خیابان هفتم 30، سوئیت 350، سنت پل، MN 55101-7804

برنامه های تحصیلی دبیرستان، اداره آموزش نیوهمپشایر، خیابان دلپذیر 101
کنکورد، NH 03301-3860، (603) 271-3494
مقدمه ای بر خوشه های شغلی، آموزش شغلی، گلنکو/مک گراو-هیل، صندوق پستی 543
بلک‌لیک، OH 43004-0544،

ارزیابی مهارت‌های یکپارچه لوئیزیانا (LISA)، نسخه اینترنتی سفارشی OSCAR، محصول کمیسیون نیروی کار تگزاس/منابع توسعه شغلی، TWC/CDR، آستین، TX 78753

خوشه های شغلی مریلند، وزارت آموزش و پرورش ایالت مریلند 200 خیابان بالتیمور غربی بالتیمور، MD 21201،

خوشه های شغلی رودز آیلند، شبکه منابع شغلی رود آیلند، خیابان پونتیاک 1511، کرانستون، RI 02920، 8790-462-401

کلاسترهای مدرسه تا شغل، ایالت کنتیکت، وزارت کار، بانک کار، خیابان اصلی جنوبی 645، میدل‌تاون، CT 06457، (860)754-5000

طرح خوشه های شغلی ایالات (SCCI)، 1500 W. Seventh Avenue, Stillwater, OK 74074
طرح‌های مسیر شغلی، خوشه‌های شغلی، نمودارهای دانش و مهارت‌ها

VTECS Cluster Frameworks، VTECS، 1866 Southern Lane، Decatur، GA، 30033,404-679-4501 داخلی 543

خوشه های شغلی چیست؟ سیستم چشم انداز شغلی، شبکه منابع شغلی نیومکزیکو، دفتر آموزش فنی و نیروی کار شغلی (CTWEB)، ساختمان آموزش، 300 Don Gaspar، سانتافه، NM 87501، (505) 827-6512

Source by Mary Askew

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *