hashoor

توسعه وب و فناوری دات نت مایکروسافت

در سال 2000، مایکروسافت محیط نرم افزاری دات نت خود را معرفی کرد که افزوده جدیدی به ویندوز است. محیط دات نت (“نقطه – نت”) در واقع یک “کامپیوتر مجازی” است که بر روی یک کامپیوتر واقعی اجرا می شود، با این مزیت که هر برنامه ای که برای آن نوشته شود روی هر کامپیوتری که .NET را اجرا می کند اجرا می شود. یکی از جنبه های مهم استراتژی دات نت استقلال آن از یک زبان یا پلتفرم خاص است. توسعه دهندگان می توانند یک برنامه دات نت را به هر زبانی که با دات نت سازگار است ایجاد کنند و در همان پروژه نرم افزاری که کد می نویسند به زبان های دات نت که در آن مهارت بیشتری دارند (مانند Visual C++.NET، Visual Basic .NET، C#، Perl) شرکت کنند. و دیگران). بخشی از محیط نرم افزار دات نت شامل صفحات سرور فعال (ASP) فناوری دات نت است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه های کاربردی را برای وب توسعه دهند.

معماری دات نت می تواند در چندین پلتفرم وجود داشته باشد و قابلیت حمل برنامه های دات نت را بیشتر گسترش دهد. علاوه بر این، محیط نرم افزار دات نت شامل فرآیند توسعه برنامه جدیدی است که می تواند نحوه نوشتن و اجرای برنامه ها را تغییر دهد و منجر به افزایش بهره وری شود.

مطلب پیشنهادی  طراحی داخلی هتلداری چیست و چه کسانی از آن استفاده می کنند؟

مهمترین مؤلفه معماری دات نت Web Services است که برنامه هایی هستند که می توانند از طریق اینترنت استفاده شوند. یکی از نمونه های وب سرویس، سیستم رزرو پرواز اپراتور تور است. اپراتور تور می خواست مشتریان را قادر سازد تا از وب سایت اپراتور تور، پروازها را رزرو کنند. برای انجام این کار، اپراتور تور باید به سیستم رزرو شرکت هواپیمایی دسترسی داشته باشد. در پاسخ، یکی از شرکای هواپیمایی یک سرویس وب ایجاد کرد که به اپراتور تور اجازه می داد به پایگاه داده شرکت هواپیمایی دسترسی داشته باشد و رزرو کند. خدمات وب این دو شرکت را قادر می سازد تا از طریق وب با هم ارتباط برقرار کنند، حتی اگر از سیستم عامل های مختلف استفاده کنند (اپراتور تور از UNIX و شرکت هواپیمایی از ویندوز استفاده می کند). با ایجاد یک وب سرویس، شرکت هواپیمایی می تواند به سایر اپراتورهای تور اجازه دهد تا از سیستم رزرو خود بدون ایجاد برنامه جدید استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی  روستای فوتورو فورموسان

استراتژی دات نت مفهوم استفاده مجدد از نرم افزار را به اینترنت گسترش می دهد و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا بدون نیاز به پیاده سازی هر جزء از هر برنامه، بر تخصص های خود تمرکز کنند. در عوض، شرکت ها می توانند خدمات وب بخرند و زمان و انرژی خود را صرف توسعه محصولات خود کنند.

استراتژی دات نت ایده استفاده مجدد از نرم افزار را در بر می گیرد. هنگامی که شرکت ها محصولات خود را به این روش پیوند می دهند، یک تجربه کاربری جدید پدیدار می شود. به عنوان مثال، یک فروشگاه آنلاین می‌تواند خدمات وب را برای پرداخت‌های آنلاین با کارت اعتباری، احراز هویت کاربر و پایگاه‌های داده موجودی خریداری کند تا یک وب‌سایت تجارت الکترونیک ایجاد کند. کلیدهای این تعامل XML و SOAP هستند که سرویس وب را قادر به برقراری ارتباط می کند. XML به داده ها معنا می بخشد و SOAP پروتکلی است که به سرویس های وب اجازه می دهد تا به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. XML و SOAP با هم عمل می کنند و خدمات مختلف وب را ترکیب می کنند تا برنامه ها را تشکیل دهند.

مطلب پیشنهادی  فردای پر امید مهندسی سازه

یکی دیگر از مفاهیم مهم در فناوری دات نت دسترسی جهانی به داده است. اگر دو نسخه از یک فایل وجود داشته باشد (مانند یک رایانه شخصی و یک رایانه شرکتی)، نسخه کمتر جدیدتر باید دائماً به روز شود، این را همگام سازی فایل می نامند. اگر نسخه‌های جداگانه فایل متفاوت باشند، همگام‌سازی نشده‌اند و می‌توانند منجر به خطای جدی شوند. استفاده از داده های دات نت می تواند در یک مکان مرکزی به جای سیستم های مجزا باشد. هر دستگاه متصل به اینترنت می‌تواند به داده‌ها دسترسی داشته باشد، که سپس برای استفاده در دستگاه دسترسی (یک رایانه رومیزی، یک PDA یا دستگاه دیگر) به درستی فرمت می‌شوند. بنابراین، همان سند را می توان بدون نیاز به همگام سازی داده ها نمایش و ویرایش کرد، زیرا در ناحیه مرکزی به روز می شود.

Source by Ratko Carevic

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *