hashoor

تضمین کیفیت در توسعه نرم افزار

برنامه های تضمین کیفیت توسعه نرم افزار موفق با یک برنامه مشخص شروع می شود. هر چنین طرحی باید شامل استانداردها، روش ها و رویه های کاملاً تعریف شده باشد. سپس این موارد باید به شدت در طول فرآیند توسعه رعایت شوند. با پیشروی پروژه توسعه، ممیزی های معنادار طراحی شده برای تقویت انطباق با این استانداردها نیز باید انجام شود. استانداردهای تضمین کیفیت نرم افزار به معیارهای شناخته شده ای اشاره دارد که محصول در حال توسعه را می توان با آن مقایسه کرد. در امتداد خطوط مشابه، رویه‌هایی که در هر برنامه تضمین کیفیت خوب یافت می‌شوند به الگوهای ثابتی اشاره دارند که فرآیند توسعه را می‌توان برحسب مورد بررسی و تنظیم کرد.

استانداردهای معمولی که در تضمین کیفیت استفاده می شوند با مستندسازی شروع می شوند. این مجموعه استانداردها، کدها، الگوریتم‌ها، رابط‌ها و APIها را توصیف می‌کند. استانداردهای مستندسازی نیز اغلب شامل بیانیه هایی از ویژگی ها، قابلیت ها، ویژگی ها و یا کیفیت های مورد نظر در محصول نهایی می شود. بعدی در لیست طراحی است. استانداردهای طراحی را می توان بیشتر به زیر مجموعه های کوچکتر تقسیم کرد. استانداردهای طراحی داده ساختارهایی را که در داخل نرم افزار قرار دارند را تعریف می کنند. استانداردهای طراحی معماری، جریان سیستم اطلاعاتی مورد استفاده توسط سازه‌های موجود در یک نرم‌افزار معین را توصیف می‌کنند. زیرمجموعه بعدی استانداردهای طراحی رابط است. این استانداردها توسعه رابط های داخلی، خارجی و کاربر را هدایت می کنند. در نهایت، استانداردهای رویه توسط طراح برای نمایش جزئیات رویه ای با استفاده از نمادهای گرافیکی و یا متنی استفاده می شود. مستندات و طراحی زیر استانداردهای کد هستند. مجموعه ای از استانداردهای کد باید برای تعیین زبان کد مورد استفاده برای توسعه یک نرم افزار خاص استفاده شود. این استانداردها همچنین قوانینی را برای ساختارها و رابط ها تعریف می کنند.

مطلب پیشنهادی  راهنمای طراحی ICF غنا قسمت 1

رویه ها کمتر از استانداردهای حاکم بر توسعه محصول نهایی اهمیت ندارند، اما می توان آنها را کمی مختصرتر خلاصه کرد. به طور کلی رویه ها لیستی از مراحلی هستند که در طول اجرای یک فرآیند باید برداشته شوند. برخی از نمونه‌های رویه‌ها شامل بازرسی‌ها و ممیزی‌ها، آزمایش، اقدامات اصلاحی و تعمیر و مدیریت کلی پروژه می‌شود، اما محدود به آن نمی‌شود.

با استفاده از مجموعه ای خاص از استانداردها و رویه ها از آغاز پروژه تا تکمیل محصول نهایی، یک مدیر تضمین کیفیت می تواند همه جنبه های توسعه را کنترل کند. با شروع مرحله برنامه ریزی اولیه، تضمین کیفیت مفهوم پروژه را ساده و شفاف می کند. پس از شروع توسعه، رویه ها و استانداردهای ایجاد شده در مرحله برنامه ریزی اطمینان حاصل می کنند که نرم افزار کامل و کاربردی در حال توسعه است. به راحتی مشکلات بالقوه را قبل از بزرگ شدن و اصلاح آنها دشوار شناسایی می کند. سپس نرم افزار تمام شده مطابق با الزامات عملکرد مورد آزمایش قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که انتظارات را برآورده می کند. پس از برآورده شدن همه الزامات و اجرای نرم افزار، تعمیر و نگهداری منظم برای اطمینان از کیفیت و عملکرد طولانی مدت مورد نیاز است. باز هم پیروی از استانداردها و رویه‌هایی که در اوایل ایجاد شده‌اند تا به سرعت مشکلاتی را که تنها پس از اعمال دنیای واقعی کشف می‌شوند، تصحیح کنند.

مطلب پیشنهادی  جنبش آرت دکو – سنگ بنای هنر مدرن

Source by Chandra Heitzman

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *