hashoor

بازگشت منحنی ها به معماری

بازگشت طراحی منحنی به معماری

تحریریه معماری هاشور دیزاین

برای تصور یک ساختمان یا اتاق یک ثانیه وقت بگذارید. به احتمال زیاد سطوح مستطیلی مسطح و خطوط مستقیم را تجسم کردید. چه در دیوارها، تیرها و چه پنجره ها، اکثر عناصر معماری در اشکال متعامد استاندارد و بسیار کاربردی در ذهن شما شکل گرفت. با این حال، پس از همه‌گیری ویروس کرونا ، طرح‌های منحنی رایج تر گشتند که نه تنها کاربردی هستند، بلکه روحیه و رفاه ما را نیز بهبود می‌بخشند قدرت سطوح منحنی و با جریان آزاد بی نظیر است و تداعی کننده بازگشت به روند طراحی مدرن است استفاده از شکل‌های زیبای الهام‌گرفته از طبیعت، فرم های ارگانیک و خمیدگی‌ها به اتاق‌ها انرژی می‌دهد و حس خوبی را در کاربران ایجاد می‌کند و دانشمندان علوم اعصاب نشان داده اند انسان ها منحنی ها را دوست دارند.
اما علاوه بر زیبایی و برخلاف تصور رایج سطوح منحنی می توانند عملکردهای زیادی نیز داشته باشند. آنها می توانند حرکت ایجاد کنند، منطقه را خلاقانه نمایش دهند ، مبلمان و حتی دیوارهای باربر ایجاد کنندکه به لطف فناوری های جدید مانند پرینت سه بعدی، ساخت و ساز و BIM ، تجسم و ساخت هندسه های منحنی پیچیده بسیار آسانتر شده است.
با در نظر گرفتن این موضوع، جهت الهام بخشی برای معماران در ادامه به بررسی تکنیک‌های ابتکاری مورد استفاده برای خم کردن مصالح ساختمانی سنتی می‌پردازیم و مجموعه ای از پروژه های زیبا ارائه می کنیم که در آن دیوارهای منحنی، سقف و پارتیشن ها برای ایجاد فضاهای دلپذیر و پویا جان می گیرند. با هاشور دیزاین همراه باشید….
بازگشت طراحی منحنی به معماری

چوب

از آنجایی که در معماری چوبی معمولاً از تیرها و پانل های مستقیم و با اندازه استاندارد استفاده می شود، خم شدن آن می تواند پیچیده باشد. اما با تکنیک های سنتی و مدرن می توان به انحنای مطلوب رسید.
برای مثال یک راهکار حرارت دادن چوب با بخاربرای شکل پذیری و سپس قرار دادن آن در قالب محکم است تا پس از سرد شدن به شکل منحنی باقی بماند. برای قطعات ساختاری بزرگ، استفاده از چوب چند لایه چسب دار محبوب ترین روش است. با چسباندن قطعات چوب به دنبال یک قالب منحنی، می توان متریال را خم کرد علاوه بر این، محققان روش جدیدی را برای جلوگیری از تورم و انقباض طبیعی چوب برای خم شدن پانل ها استفاده می کنند و این روند در حال رشد است.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
چوب منحنی بسیاری از امکانات خلاقانه را در اختیار طراحان می گذارد. در این مورد، یک نوار چوبی ساخته شده با قالب های منحنی به عنوان یک مجسمه گنجانده شد که ورودی اتاق ها را شبیه سازی می کند و کمدهایی برای ذخیره سازی ایجاد می کند.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
بازگشت طراحی منحنی به معماری
در این پروژه، از روش‌های خمش بخار و حکاکی برای نمایش انعطاف‌پذیری چوب‌های چوبی کلیکی استفاده شده، که انتقال منحنی یکپارچه بین دیوارها و سقف‌ها را ایجاد کرده است.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
در پروژه بعدی نیز در طراحی اداری روبان‌های تخته سه لا که با ساخت دیجیتال و توسط نجاران ماهر ایجاد شده‌اند، در داخل فضا می‌پیچند و به میز کار، فضاهای نشستن و محل ملاقات تبدیل می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  درک هنر

بازگشت طراحی منحنی به معماری
بتن

بتن به دلیل توانایی خمش محبوب نشده است اما سنتی ترین روش استفاده از قالب های منحنی است که با خم کردن چوب یا تخته سه لا به شعاع مورد نظر به دست می آید. با فناوری های پیشرفته تر، می توان هندسه های پیچیده تری را بدون افت کیفیت و عملکرد ایجاد کرد. نوآوری هایی مانند BIM ، ساخت با کمک کامپیوتر (CAM) و قالب های قابل تنظیم مجدد به صورت رباتیک امکان تولید انبوه بتن پیش ساخته منحنی منحصر به فرد را فراهم می کنند.
تریدی پرینت نیز می تواند عملاً هر شکل منحنی را از طریق یک فرآیند کنترل شده توسط رایانه ایجاد کند. دیگر نوآوری های اخیر عبارتند از Mesh Mold و Curvecrete . در حالی که اولی یک شبکه فلزی تقویت شده ساخته شده به صورت رباتیک است که با بتن پر شده است، دومی از یک دستگاه قالب قابل تنظیم پارامتریک برای تولید پانل های بتنی منحنی استفاده می کند.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
این طرح با استفاده از قالب های منحنی، ترکیبی از دیوارهای منحنی را به نمایش می گذارد که یک عنصر مجسمه ای سیال ایجاد می کند که بازدیدکنندگان را در مناطق نمایشگاه راهنمایی می کند.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
این ساختار ارگانیک چند منظوره در این کتابخانه با شکل پیوسته خود به عنوان یک واحد پویا عمل می کند.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
ویلای کوهسار /علیرضا تقابنی
بازگشت طراحی منحنی به معماری
در این پروژه نیز برای ساخت دیوارهای منحنی، معماران بتن را روی یک سازه نگهدارنده ساخته شده از لایه‌های ورقه‌های پلی استایرن و شبکه‌ای در اطراف یک قاب چوبی آسیاب شده CNC اسپری کردند.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
بازگشت طراحی منحنی به معماری

مطلب پیشنهادی  مشاغل طراحی گرافیک برای مجرمان – چگونه در مشاغل جنایی گرافیکی شروع کنیم

شیشه

جالب است بدانید دیگر مانند گذشته انحنای شیشه کاری پیچیده و وقت گیر نیست .
فن آوری های اصلی ایجاد خم در شیشه امروزه عبارتند از: خمش و تمپر، خمش گرم، خمش سرد و خمش چند لایه. در فرآیند خمش و تمپر کردن ، مواد در یک کوره خمشی شیشه‌ای قرار می‌گیرند که تا دمای بیش از 630 درجه سانتیگراد گرم می‌شود و پانل را تا شعاع هدف خود منحنی می‌کند.
در خمش گرم، سازنده از قالب هایی استفاده می کند که تا دمای 580-600 درجه سانتیگراد گرم می شوند، اغلب با استفاده از پرس خمشی مکانیکی اینکار انجام می شود.
خمش سرد که در دماهای طبیعی انجام می شود، شامل چسباندن یا پیچاندن شیشه به یک قاب برای خم شدن مکانیکی آن است. از سوی دیگر، برای شیشه های لمینت خمیده، ساندویچ شیشه ای قبل از فرآیند اتوکلاو با یک فیکسچر مکانیکی منحنی می شود.
Casa Kwantes / MVRDV
بازگشت طراحی منحنی به معماری
این ملک که در اطراف یک درخت زیتون مرکزی پیچیده شده است، از پنجره های منحنی استفاده می کند که نور روز را به حداکثر می رساند و فضای زندگی روان و باز ایجاد می کند.
lens house / Obra Arquitectos
بازگشت طراحی منحنی به معماری
بازگشت طراحی منحنی به معماری
در این خانه به نحوی هوشمندانه، یک دیوار شیشه‌ای منحنی برای جلوگیری از تقسیم‌بندی در لبه‌های آن و مشاهده فضا از طریق یک عدسی یکپارچه ایجاد شده است.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
پارتیشن های داخلی این دفتر نیز با ایجاد یک فضای مشترک و پویا با شیشه های شفاف و منحنی در گوشه های خود ساخته شدند.

مطلب پیشنهادی  گفتگوی بیهوده – یک رمان زیبا

بازگشت طراحی منحنی به معماری
ابر خشت

در حالی که چوب، بتن و شیشه هنوز بیشتر در ساختمان‌های مستطیلی استفاده می‌شوند، مواد دیگربه‌ویژه مواد طبیعی مانند خشت و گل به دلیل توزیع بار می‌توانند در سطوح منحنی بهتر عمل کنند.
برای مثال تکنیک ابر خشت نادر خلیلی برای طرح های منحنی که با الهام از معماری سنتی خاک و اقتباس مدرن، از کیسه های شن پر از خاک مرطوب و چیده شده در لایه ها یا کلاف های بلند استفاده می کند. در حالی که مفتول هایی بین هر لایه قرار می گیرد تا به عنوان ملات و تقویت کننده عمل کند، اغلب گچ برای محافظت از فرسایش اضافه می شود.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
در این مرکز فرهنگی، خشت با یک سازه فولادی پوشیده شده با سیمان ترکیب شده و سطوح منحنی، پایدار و قابل بازیافت را ایجاد کرده است.
حضور در هرمز / ZAV Architects
بازگشت طراحی منحنی به معماری
حضور هرمز 2 / ZAV Architects
این پروژه همچنین از همان تکنیک ابتکاری استفاده کرد، این بار برای ساخت گنبدهایی در مقیاس کوچک با استفاده از خاک و ماسه.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
به طور مشابه، ابر خشت در این طراحی سازگار با محیط زیست مورد استفاده قرار گرفته که در نتیجه ساختارهای گنبدی قوی بر اساس هندسه ساده و اصول مهندسی ایجاد نموده است.
بازگشت طراحی منحنی به معماری
تحریریه معماری هاشور دیزاین

Source link

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *