hashoor

اهمیت برنامه ریزی شغلی

شغل یعنی حرفه ای که می خواهیم برای امرار معاش در پیش بگیریم و برنامه ریزی یعنی جریان درست یا تصمیم گیری درست.

برنامه ریزی از قبل در زندگی ما نقش بسیار مهمی در هر جنبه ای از زندگی ایفا می کند تا در یک جریان مناسب کار کنیم و برنامه ریزی از قبل برای شغلی که می خواهیم پس از کسب سطوح معینی در آینده به دنبال آن باشیم نیز بسیار ضروری است. دنیای رقابتی امروز

طبق فرهنگ لغت تورندایک

“هدفی که می خواهید در یک رشته یا شغل انتخاب شده با یک برنامه سنجیده به دست آورید تا شما را به آنجا برسانید، برنامه ریزی شغلی نامیده می شود.”

جهان اکنون بسیار سریع در حال حرکت است و زمان آن فرا رسیده است که این جامعه شایسته سالار فقط کسانی را می پذیرد که دارای صلاحیت و مهارت های مناسب هستند.
دوران قدیم گذشته است، زمانی که فقط مدرک تحصیلی به یک فرد کمک می‌کند تا با دادن رشوه یا استفاده از روش‌های دیگر، شغلی با ارزش پیدا کند. اکنون زمان آن فرا رسیده است که شفافیت در جذب مشاغل صورت گرفته است.

چالش‌ها و رقابت بخشی از جامعه امروزی است و بنابراین برنامه‌ریزی شغلی تنها وظیفه‌ای است که می‌تواند ما را به انجام کاری که می‌خواهیم در زندگی‌مان انجام دهیم، به جای تغییر بی‌هدف شغلی در آینده راهنمایی کند.

ما بسیاری از پاکستانی ها را دیده ایم که پس از اتمام دوره متوسط ​​نمی دانند کجا بروند، چه کار کنند و همچنین فارغ التحصیلانی را دیده ایم که بدون هیچ گونه تخصصی فارغ التحصیل می شوند. در نتیجه، آنها فقط در 6-8 رقم درآمد کسب می کنند.

برنامه ریزی شغلی یکی از جنبه های گسترده تر یادگیری در وجود ما است. همه ما اهدافی داریم و همه ما فکر می کنیم که در زندگی آینده خود ثبات داشته باشیم، و برای این منظور، برنامه ریزی شغلی به عنوان کلید موفقیت عمل می کند.

مطلب پیشنهادی  سبک هنر، جنبش ها و تأثیر هنر غرب

برنامه ریزی شغلی باعث می شود که فرد در مورد جنبه های مثبت و منفی خود به درستی فکر کند. همه چیز در مورد علاقه آنها، در مورد خلاقیت آنها از طریق تجزیه و تحلیل صحیح خودمان امکان پذیر می شود.

برنامه ریزی شغلی اساساً زمانی شروع می شود که فرد سطح تحصیلات متوسطه / متوسطه را به پایان برساند. پس از آن سطح، فرد می تواند آن مدرک تحصیلی را انتخاب کند که به او کمک می کند تا با توجه به مهارت های خود در زمان مناسب فرصت شغلی خوبی داشته باشد.

برنامه ریزی شغلی به ما کمک می کند تا آینده خود را به آرامی طراحی و تدوین کنیم. مثلاً اگر شخصی بخواهد یک بانکدار شود، پس از گذراندن دوره متوسط ​​در بازرگانی و فارغ التحصیلی در بازرگانی / مدیریت بازرگانی، برای ACCA یا CA یا MBA در امور مالی انتخاب می کند. در غیر این صورت او برای دوره CAT می رود. یا کارشناسی ارشد بازرگانی یا حتی تا مقطع دکترا.

این برنامه ریزی از قبل مؤثر بوده و پس از دستیابی مؤثر به اهداف آموزشی، مزایایی را برای وی به همراه خواهد داشت. همچنین به ما کمک می‌کند تا شخصیت خود را ارزیابی کنیم، که به ما کمک می‌کند بدانیم کدام نوع شغل با توجه به نیاز و توانایی‌هایمان مناسب است.

به طور خلاصه، برنامه ریزی شغلی مانند ترسیم آینده ما است. بدون برنامه ریزی مناسب، هیچکس نمی تواند به شغل مورد نظر در آینده فکر کند.

به آنچه می خواهیم انجام دهیم فکر کنید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوع آموزش، آموزش و مهارت هایی که برای رسیدن به هدف شغلی خود به آن نیاز داریم، هدف اصلی برنامه ریزی شغلی است.
این به ما کمک می کند ماهیت مشاغل مورد علاقه خود را بشناسیم، مانند شرایط تحصیلی، حقوق، شرایط کاری، مزایای جانبی، شانس ترفیع، بروشور آینده، و به ما کمک می کند در بعد درست تمرکز کنیم.

مطلب پیشنهادی  تاریخچه مختصری از پیش نویس جداول

برنامه ریزی شغلی ما را هدایت می کند، به ما انگیزه می دهد و به ما کمک می کند تا آنچه را که می خواهیم انجام دهیم. هدف شغلی یک چشم انداز خاص است مانند یک معمار یا معلم یا یک هدف شغلی می تواند یک زمینه خاص باشد که ما می خواهیم در آن کار کنیم، مانند رسانه، آموزش، پزشکی، مهندسی و غیره.

برای کسانی که پس از اتمام تحصیلات بدون هیچ هدف بلندمدت مطلوبی به آینده و شغل خود فکر می کنند، کسانی هستند که تمام تلاششان ممکن است به دود ختم شود.
موارد و موقعیت هایی وجود دارد که فرد را ملزم به برنامه ریزی از قبل می کند، مانند وضعیت شغلی بالای خانوادگی، عدم علاقه به تحصیل یا شغل سنتی، انگیزه پایین، وضعیت مالی پایین و غیره یا برخی آسیب های تحصیلی در گذشته. یک نفر را وادار به برنامه ریزی بعد از بخش ها کرد.

برنامه ریزی شغلی فرآیندی است که ما همیشه در حال یادگیری و رشد هستیم و همانطور که انجام می دهیم، علایق و نیازهای ما نیز تغییر می کند. برنامه‌ریزی شغلی فقط برنامه‌ریزی برای به دست آوردن شغل خود نیست، بلکه به ما کمک می‌کند تا تغییرات زیادی در راه‌هایی که در طول زندگی‌مان یاد می‌گیریم انجام دهیم.

کسانی که مشاغل موفقی مانند مربیان، بازرگانان، مدیر، خلبانان، معماران، بانکداران، پزشکان و غیره دارند، کسانی هستند که راه خود را از طریق راهنمایی صحیح طی کرده اند.

بدون شک والدین ما خواسته ها و انتظاراتی از ما دارند، اما ما نیز خواسته های خود را داریم. بنابراین باید نظر دیگران را نیز در نظر بگیریم. برای این کار می‌توانیم از یک مشاور آموزشی راهنمایی بگیریم تا در زمینه‌های بعدی نیز راهنمایی بهتری دریافت کنیم. معلمان، متخصصان، وب سایت های راهنمایی شغلی، مشاوران ارشد آموزشی نیز می توانند ما را راهنمایی کنند تا رویکرد بهتری برای آینده خود داشته باشیم.

مطلب پیشنهادی  درک رایانش ابری یا یک مدل سودمند پرداخت به اندازه شما

ما باید آزادی صحبت و آزادی انتخاب شغل خود را داشته باشیم، زیرا باید زندگی خود را که به ما علاقه دارد هدایت کنیم. ما باید سعی کنیم ذهنی باز داشته باشیم تا شغل مناسب را در زمان مناسب انتخاب کنیم.

به گفته یک استاد مشهور،

تعداد کمی از ما دوست داریم آن دوره های تحصیلی را انتخاب کنیم که خانواده یا دوستانشان به آنها توصیه کرده اند که آنها را بپذیرند و این دانش نامناسب آنها را در دام اشتباه بزرگی انداخته است.
به این ترتیب آنها نمی توانند فرصت های شغلی خوبی را با توجه به علایق خود بدست آورند. فقط راهنمایی شغلی مناسب به فرد کمک می کند تا از قبل در مسیر درست قرار گیرد. تعداد کمی از ما سعی می کنیم راه درست را جستجو کنیم و از خانواده یا معلم راهنمایی بگیریم تا به آنها بگوییم چه چیزی برای آنها خوب است، کدام شغل مورد تقاضا است و کدام شغل مناسب علاقه آنها است.”

آینده غیرقابل پیش‌بینی است، با این حال، ما هنوز هم می‌توانیم با ایجاد اهداف و برنامه‌ریزی‌های شغلی از قبل، جایگاه خود را در این دنیای شایسته‌سالار باز کنیم تا فرصت‌های بهتری در دنیای کثرت‌گرا و جهانی‌شده امروز به دست آوریم.

ما باید اهداف خود را زیر نظر متخصصان در حالت هوشیاری از قبل برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم اهداف خود را استراتژیک حفظ کرده و در مسیر آینده موفق دنبال کنیم.

Source by Munir Moosa

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *