hashoor

استفاده از Revit MEP برای مدل‌سازی کانال‌کشی و ساخت کانال

Revit از زمانی که معرفی شد یک ابزار مفید در صنعت AEC است. این به طور موثر سازمان ها را قادر می سازد تا نگرانی های احتمالی در محل را به حداقل برسانند و به کاهش هزینه کلی پروژه کمک کرد. Revit MEP تمام خدمات اصلی از جمله مدل‌سازی کانال‌کشی را که موضوع این مقاله خاص است و به طور خاص نحوه استفاده از آن برای مدل‌سازی و نحوه استفاده از آن برای ساخت را پوشش می‌دهد.

با تمرکز اول بر کانال کشی به عنوان یک رشته، کانال کشی یکی از ویژگی های اصلی آن است پروژه های طراحی MEP زیرا گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) را برای تنظیم جریان هوا و حفظ کیفیت هوای داخلی قابل قبول و همچنین آسایش حرارتی تسهیل می کند.

لوله کشی اساساً در سه نوع شکل می باشد – دایره ای، بیضی و مستطیلی و برای نصب در سطوح مختلف ارتفاع طراحی شده اند. Revit در آخرین به‌روزرسانی خود مجموعه‌ای از گزینه‌ها را برای مدل‌های کانال‌کش طراحی ارائه کرده است، با این حال چالش‌های زیادی هنگام مدل‌سازی کانال‌کشی در Revit وجود دارد. کانال کشی در طراحی برای هر یک از سازه ها منحصر به فرد است و همه عناصر در هنگام طراحی چالش های مختلفی را در معرض دید قرار می دهند. مدل‌سازان خدمات BIM باید مدل‌های کانال‌کشی را ایجاد کنند تا قاب‌ها، پنجره‌ها، اتصالات و مسیرهای پیچیده سفارشی‌سازی شده را در خود جای دهند. همچنین باید پریزهای خاصی برای کانال کشی طراحی شوند تا در پریزها قرار گیرند و همچنین فضای کافی برای نیازهای برق و لوله کشی باقی بماند.

مطلب پیشنهادی  تفاوت بین طراحی UX و UI

علاوه بر اشکال مختلف، کانال‌کشی باید در اندازه‌های مختلف نیز مدل‌سازی شود تا با الزامات طراحی همراه با عواملی مانند جریان هوا و حالت تخلیه یا اگزوز مطابقت داشته باشد. یک مجرای بزرگ ممکن است چالش‌هایی در طراحی ایجاد کند، مانند عدم تطبیق نیازهای الکتریکی و لوله‌کشی و زیر کانال اندازه ممکن است منجر به نقص جدی در طراحی شود و ممکن است نتواند مقدار مورد نظر جریان هوا را نگه دارد. مدل‌سازان کانال‌کشی معمولاً با سطح بالایی از جزئیات (LOD)، معمولاً در LOD 300 و به طور فزاینده در LOD 350 مدل‌سازی می‌کنند.

اگر چه تنها جزئی از مدل سازی کانال کشی طراحی MEP برای ایجاد یک شبکه مجرای بدون برخورد برای پروژه های ساختمانی و مهندسی نیاز به ورودی های متخصص و طرح های چیدمان دقیق دارد. این می تواند به طور یکپارچه لوله کشی و خطوط برق را بدون ایجاد تغییرات پرهزینه طراحی در سطح ساخت و ساز در خود جای دهد. قبل از Revit، صنعت از AutoCAD MEP، یک ابزار سه بعدی، و همچنین سایر ابزارها و افزونه‌های تخصصی مانند CAD Duct برای ایجاد مدل‌های کانال استفاده می‌کرد. هنگامی که Revit معرفی شد تعدادی کمبود و مناطق ناقص برای خدمات مکانیکی و در واقع برای کانال کشی داشت. با این حال نسخه‌های بعدی کمبودهای قبلی را برطرف کرده‌اند و این ابزار در مرحله‌ای است که می‌توان از آن برای طراحی دقیق برای رسیدگی به چالش‌ها و الزامات ذکر شده در بالا و همچنین برای تداخل با جزئیات سطح ساخت استفاده کرد، که در ادامه بیشتر مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مطلب پیشنهادی  ArchiCAD VS Revit. از کدام نرم افزار BIM استفاده کنیم؟

Revit علاوه بر قابلیت مدل‌سازی، مزایای دیگری مانند فراهم‌کردن برخاست‌های کمیت در مراحل اولیه را نیز ارائه می‌کند که به جلوگیری از تغییرات پرهزینه طراحی در بخش بعدی فرآیند طراحی کمک می‌کند و مقادیر دقیقی را برای کانال‌کشی، عایق‌ها و سایر مواد فراهم می‌کند. حتی اگر مدل‌های مجرای بدون درز با استفاده از Revit آماده می‌شوند، عملکرد فایل‌های طراحی در سایر پلتفرم‌ها محدود باقی مانده است. به عنوان مثال، زمانی که فایل‌های مدل کانال‌کشی طراحی‌شده در Revit باید برای اهداف ساخت در نرم‌افزارهای مرتبط استفاده می‌شد، به دلیل ناسازگاری آن با این نرم‌افزارها، طرح‌بندی کانال‌ها باید دوباره مدل‌سازی می‌شد که منجر به تاخیر زمانی و فرآیند ساخت گران‌تر می‌شد. منجر به خطاهای ساخت می شود که می تواند پیامدهای منفی در هنگام مونتاژ کانال داشته باشد.

برای غلبه بر محدودیت‌های ساخت، Autodesk ویژگی‌های Revit را برای مدل‌سازی کانال‌کشی در آخرین نسخه خود – Revit 2017 به‌روزرسانی کرد. Revit 2017 اکنون ابزارهایی برای طراحی ساخت کانال دارد که در بسته گنجانده شده است. این امر به طراحان و مدل‌سازان امکان می‌دهد تا مدل‌ها، طرح‌بندی‌ها و طرح‌های کانال‌کشی را برای کل چرخه عمر پروژه، از جمله تیم‌های ساخت، ایجاد کنند. فایل‌هایی که سازگاری وسیع‌تری برای ابزارهای ساخت مانند FABMEP دارند به طراحان و مدل‌سازان کمک می‌کنند تا کانال‌کشی را به‌طور یکپارچه بر روی پلتفرم‌های مختلف طراحی کنند و پروژه را در یک فایل واحد ذخیره کنند بدون اینکه بر طراحی واقعی تأثیر بگذارند. از نظر تاریخی، این سطح از قابلیت همکاری از طراحی، جزئیات و در نهایت تا ساخت و در آینده – مدیریت امکانات تجربه نشده است.

مطلب پیشنهادی  آزمون استعداد تحصیلات تکمیلی مهندسی – GATE

به طور خلاصه، Revit MEP یک ابزار شناخته‌شده برای مدل‌سازی کانال‌کشی است و به عناصر اصلی یک سیستم کانال‌کشی می‌پردازد و اجازه می‌دهد مجموعه‌ای از نقشه‌های طراحی به‌طور منطقی صادر شود. چالش ساخت Revit همیشه یک نگرانی بود و همانطور که به طور خلاصه در مورد آن صحبت شد، Autodesk اکنون شروع به رسیدگی به این موضوع کرده است و ما در نهایت شاهد قابلیت همکاری ساخت هستیم. علاوه بر این، این واقعیت است که Revit به تنهایی با ابزارهای ساخت کار می کند و بنابراین صنعت ساخت (تولید) اکنون شروع به پذیرش مدل های Revit به روشی می کند که قبلاً تجربه نشده بود. بازی پایانی مطمئناً به معنای طراحی‌های دقیق، ارائه سریع‌تر و در نتیجه کارآمدتر خواهد بود – به کاهش هزینه‌ها و بهبود زمان‌بندی در صنعت مهندسی و ساختمان کمک می‌کند.

Source by Kuldeep Bwail

مقاله اصلی

مرجع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *